Mnohé ženy si po naočkování vakcínou od společností Pfizer/BioNTech všimli na svém těle nečekaného vedlejšího účinku. Zvětšila se jim prsa. S tímto zjištěním se na sociálních sítích svěřuje stále více žen, informoval australský zpravodajský portál News.com.au.

Zvětšení prsou po vakcíně Pfizer/BioNTech je velmi diskutovaným tématem zejména na sociálních sítích v Austrálii. Odborníci to vysvětlují tím, že mezi méně časté vedlejší účinky očkování patří zánět lymfatických uzlin.

Lékaři ve Spojených státech Amerických v posledním období zaznamenali zvýšení zájem pacientek o preventivní mamografické vyšetření. Onkoložka Laura Essermanová tvrdí, že se s tímto problémem určitě setká více naočkovaných žen. Podle lékařky však není důvod k obavám, že by se jednalo o rakovinu.

Americká studie, kterou na svém webu publikovala Radiologická společnost Severní Ameriky (RSNA), přišla se závěrem, že vakcínou vyvolané zduření lymfatických uzlin může vést k mylnému určení diagnózy, protože podobné příznaky se objevují právě i při rakovině prsu.

Zatím není jasné, jak dlouho trvá, než opuchnutí odezní. Je však jisté, že jde pouze o dočasnou záležitost. Aby se ženy vyhnuly zbytečnému strachu, v Austrálii jim doporučili, aby absolvovaly mamografické vyšetření ještě před očkováním.