V průběhu příští zimy se pravděpodobně objeví nová varianta koronaviru, prohlásil v pátek hlavní poradce francouzské vlády pro onemocnění covid-19. Návrat k běžnému životu bude podle něj možný až v letech 2022 nebo 2023, řekl v televizi BFM.

„V průběhu zimních měsíců k nám pravděpodobně přijde nová varianta koronaviru,“ řekl Jean-Francois Delfraissy, předseda francouzské vědecké rady pro covid-19. Zároveň ale odmítl předpovědět, zda bude tato varianta nebezpečnější, než ty dosavadní. Poznamenal však, že původce covidu má mimořádnou schopnost vytvářet mutace.

„Velkou výzvou pro nejbližších několik let bude to, jak se podaří koexistovat dvěma světům. Tedy zemím, které jsou naočkované a těm, které nejsou,“ domnívá se lékař a profesor medicíny Delfraissy, který je specialistou v oblasti imunologie.

Francie v současnosti zaznamenává bezprecedentní denní nárůst počtu nových případů nákazy, které způsobuje šíření vysoce infekční varianty delta. „Očkování nás chrání proti vážnému průběhu nemoci, ale můžeme se nakazit a infikovat i ostatní. Pro následující týdny nemáme žádné zázračné řešení. Musíme se vrátit k jednoduchým opatřením: mýt si ruce, nosit roušky v místech, kde je hodně lidí. Je to záležitost selského rozumu,“ uvedl Delfraissy.

V rámci čtvrté vlny pandemie francouzská vláda vsadila hlavně na systém takzvaných zdravotních pasů, které potvrzují očkování nebo negativní výsledek testu. Ty od středy umožňují vstup do kin, muzeí nebo na bazény a další sportoviště. Podle kritiků však omezují svobody nenaočkovaných Francouzů.

Dolní komora francouzského parlamentu v noci na pátek schválila návrh zákonu, který od srpna rozšíří zdravotní pasy i na kavárny či restaurace. Na základě novely by také mělo být v zemi povinné očkování pro zdravotníky a zaměstnance v domovech sociální péče. Zákon ještě musí schválit tamní senát. Vláda však očekává, že se tak stane do konce tohoto týdne.