Typické policejní octavie s modro-žlutými pruhy asi není potřeba dlouze představovat, na českých silnicích se poprvé objevily už v roce 2008. V minulých desetiletích však policisté využívali několik modelů aut v různých designech. Policie se nyní všechny stroje rozhodla představit v dnešním kabátě. Podívejte se, jak by vypadaly.

„Připravili jsme pro vás staré známé stroje ve službách policie v novém kabátě,“ objevilo se v úterý ráno na oficiálním Facebooku Policie České republiky. Do současného designu se oblékl například typický žigulík Veřejné bezpečnosti nebo legendární Felicie.

První auta, která u nás policisté používali, se nijak nelišila od běžných vozidel na silnicích. Až v roce 1957 se pak prosadila modrá barva. Neexistovala však žádná specifikace, jaký odstín je správný. Na cestách tak byla k vidění jak blankytně modrá auta, tak naopak mnohem tmavší varianty.

V roce 1975 začala tehdejší Veřejná bezpečnost dostávat nové vozy se žlutobílým lakem. Objevil se například na žigulících, škodovkách typové řady 120 nebo Volhách. Zbarvení vydrželo až do roku 1991, kdy ho nahradila bílá barva se zeleným pruhem.

V roce 2008 byl představen nový design policejních vozů, který je s drobnými úpravami používán dodnes. Tedy stříbrný lak s modrožlutými reflexními prvky. Nejčastěji uniformovaní policisté vyjíždějí v octaviích, k dispozici ale mají také SUV Hyundai ix35 a Tucson, elektromobily Hyundai Ioniq nebo BMW 745Le xDrive.