Bílé skvrny nebo rýhy táhnoucí se přes celé nehty? Nemusí jít jen o kosmetickou nedokonalost. Právě nehty na rukou i nohou totiž dokážou odhalit zdravotní problémy – od nedostatku vitamínů až po hodně vážné nemoci.

Abyste včas rozpoznali blížící se nemoc, stačí zaměřit pozornost na své nehty. Podle světoznámé nutriční specialistky Fiony Tuckové změny na konečcích prstů dokážou zdravotní obtíže odhalit i o měsíce dříve, než se u člověka naplno projeví.  Co nejčastější nehtové defekty mohou znamenat, vysvětlila pro britský Daily Mail.

Bílé skvrny nebo čárky

Malé bílé skvrnky už se pod nehty objevily snad každému. Tělo se nás tím obvykle snaží upozornit na nedostatek zinku a vápníku. Pomoct by měla úprava jídelníčku. Vápník doplníte konzumací mléčných výrobků a listové zeleniny, zinek potom obsahují například dýňová semínka, drůbež nebo červené maso.

Blednutí nebo modré zbarvení

Zdravé nehty mají lůžko přirozeně zbarveno do růžové barvy. Pokud vám ale začne tato oblast prstu blednout, či dokonce modrat, může to značit nedostatečnou cirkulaci krve tělem. V takovém případě zkuste zařadit do svého života více pohybu, který krev rozproudí. Podle expertky může tato tělesná změna upozorňovat také na nedostatek železa v těle, který vyřešíte změnou jídelníčku.

Rýhy na nehtech

Podélné rýhy na nehtech souvisí s věkem a dříve nebo později se objeví téměř u každého. Pokud nicméně takové rýhy na nehtech objevíte, může to značit budoucí střevní problémy, kdy trávicí systém nepřijímá dostatek živin nebo je správně neabsorbuje. Horizontální rýhy jsou podle expertů nebezpečnější, mohou se objevit po infekčních nemocech, ale také třeba při cukrovce nebo srdečních onemocněních. Než ale začnete dělat předčasné závěry, zkuste upravit stravu – rýhy totiž mohou signalizovat nedostatek živin, jako jsou bílkoviny, železo, zinek nebo minerály.

Shutterstock

Podobné rýhy a trhliny mohou naznačovat problém s vaší stravou | FOTO: Shutterstock

Paličkovité prsty

Pokud se vaše prsty najednou na posledním článku neobvykle rozšíří a jakoby opuchnou, měli byste zbystřit. Tzv. paličkovité prsty totiž můžou značit velmi vážné plicní choroby či problémy s kardiovaskulárním systémem. V takovém případě na nic nečekejte a navštivte doktora, který provede příslušná vyšetření.

Prohlubně na nehtech

Menší či větší prohlubně na nehtech rukou i nohou mohou podle expertů značit autoimunitní onemocnění. Nejčastěji se objevují u lidí, kteří trpí lupénkou nebo alopecií, tedy nadměrnou ztrátou vlasů a dalšího ochlupení.