Nevolnost, zvracení krve a smrt do několika hodin. V Tanzanii se šíří nebezpečná choroba, která dosud zabila patnáct lidí. Lékařům se zatím nepodařilo zjistit, co nemoc způsobuje.

Více než padesát lidí bylo na jihu Tanzanie hospitalizováno s nevolnostmi způsobenými neznámou chorobou, která se šíří v regionu Mbeya. Informoval o tom portál The Sun. Mezi nejvážnější příznak patří zvracení krve. Nakažení jsou především muži a někteří z nich zemřeli pouhých několik hodin od zpozorování prvních symptomů.

Podle hlavní lékařky tamního regionu Felisty Kisanduové už byl vytvořen vědecký tým, který se snaží zjistit příčinu vypuknutí nemoci. „Nemoc se zatím nestihla rozšířit. Je jen jedno ohnisko, ve kterém lidé zvrací krev, a pokud se nedostanou včas do nemocnice, umírají. Příčina nemoci zatím nebyla zjištěna,“ popsala doktorka. Vědci testují vzorky místní vody i krev pacientů a snaží se zjistit, jestli neobsahují stopy rtuti.

Na slova lékařky takřka okamžitě zareagovala vláda. Tanzanská ministryně zdravotnictví Kisanduovou suspendovala. Podle ní svými tvrzeními zbytečně vyvolávala mezi lidmi paniku.

Klinická vyšetření odhalila, že pacienti trpí žaludečními vředy a onemocněním jater. Podobné příznaky v zemi pozorovali u pacientů už v roce 2018. Záhadná nemoc v zemi udeřila jen krátce poté, co prezident John Magufuli oznámil, že se země vypořádala s nákazou koronaviru díky modlitbám a bylinným přípravkům. Vláda podle opozice přitom jen přestala aktualizovat data o viru, nakažených mohou být prý desítky tisíc.