Před sedmdesáti lety zemřel britský král Jiří VI. a z tehdy pětadvacetileté princezny Alžběty se nečekaně stala královna. O úmrtí svého otce se však dozvěděla se zpožděním, v době jeho úmrtí byla totiž na návštěvě Keni s princem Filipem. Právě ten na sebe musel vzít nepříjemnou povinnost a smutnou zprávu své ženě oznámit, připomíná deník Mirror.

Je tomu přesně sedmdesát let, kdy se 6. února 1952 stala z princezny Alžběty královna. Ten den totiž ve věku 56 let zemřel její otec král Jiří VI. V té době byla ale se svým mužem princem Filipem v Keni v rámci královského turné po zemích Commonwealthu. Dnes by se o událostech dozvěděla takřka okamžitě, v roce 1952 k ní zprávy putovaly dlouho.

Jako první se o smrti Jiřího VI. dozvěděli královnini pobočníci. Potýkali se však s těžkostmi, jak takovou zprávu Alžbětě sdělit. Nakonec se rozhodli to říct princi Filipovi, ten to pak – v tu chvíli už nové královně – měl sdělit.

Podle dvorní dámy lady Pamely Hicksové Filip věděl, že to královně zlomí srdce. Ve své knize Daughter of Empire (Dcera Říše) píše, že královnin soukromý sekretář Martin Chartenis to šel říct Philipovi, který si novinami zakryl tvář plnou zoufalství a prohlásil „To bude taková rána!“

Ve chvíli, kdy smutnou zprávu Filip královně oznámil, jejich pobočníci pár zpovzdálí sledovali, jak procházejí zahradou sem a tam. Co si tehdy říkali, zůstane záhadou. Hicksová ale vzpomíná, že královna zůstala naprosto klidná a jednoduše řekla: „Je mi to tak líto. To znamená, že musíme jet všichni domů.“

Celá výprava se tak vydala zpět do Británie na královské lodi BOAC Argonaut. Během zastávky na doplnění paliva v Libyi byl královně předán černý kabát, kabelka a boty, aby při vylodění byla již celá ve smutečním.