I přesto, že je Slovensko na chvostu Evropy v počtu naočkovaných proti covidu-19, obrovské množství lidí stále ignoruje povinnost nosit ochranu dýchacích cest. V posledních týdnech dokonce chodí hromadně nakupovat bez roušek, výjimkou proto nejsou vyostřené konflikty se zaměstnanci obchodních řetězců a policií. Naposledy se situace vyostřila ve čtvrtek v prodejně Lidl v Piešťanech.

Antirouškaři tam zhruba okolo devatenácté hodiny obsadili prodejnu a bránili ostatním v nákupu. Policisté se nejprve snažili agresivním protestujícím v klidu domluvit, vše se ale nakonec zvrhlo a změnilo v pořádnou melu. Na záběrech z potyčky se dokonce objevilo několik dětí, které zřejmě patří k odpůrcům roušek.

„V situaci, kdy Slovensko čelí rekordnímu nárůstu infikovaných osob a prudce stoupá počet hospitalizací, se skupina lidí, které „nikdo nebude omezovat“ rozhodla obsadit prostor za pokladnami a i přes výzvy policie a personálu si odmítla nasadit pokrývku horních cest dýchacích,“ popsala slovenské policie na sociální síti.

„Na videu je jasně viditelné, že policisté se protestujícím nejprve snažili služně dohovořit. Když však nepomohly ani zákony a došlo k potyčce, policisté museli zakročit,“ doplnila.

Posted by Jojo Hronkovič on Thursday, November 4, 2021

Na místě si celý případ převzal vyšetřovatel, který zahájil trestní stíhání pro přečin z útoku na veřejného činitele a výtržnictví. Policejní hlídky zároveň zadrželi tři muže z Nitranského kraje. Ti nyní na další postup čekají v cele. Nadřízení policistů, kteří na místě zasahovali, vyhodnotili zákrok jako přiměřený a v souladu se zákonem.

Reakce obyvatel Slovenska se různí. Jedni z celé situace obviňují vládu, jiní děkují policistům. „Dostali jsme množství děkovných zpráv od občanů pro policisty, kteří zasahovali v Piešťanech. Tyto zprávy jsou důkazem, že Slovensko stojí za policisty z Piešťan. Ukřičené, primitivní, vulgární a výhružné komentáře jsou ve velké menšině. Samozřejmě všemi komentáři, které splňují podstatu trestného činu, se už zabýváme,“ uzavřeli policisté.

Na konci října k podobné situaci došlo také ve slovenské Prievidzi, kdy zhruba dvacet lidí vstoupilo do prodejny bez respirátorů. Podle deníku Nový Čas se domáhali nákupu, blokovali pokladny a dokonce konzumovali potraviny, které ani nezaplatili. Když si ochranka obchodního řetězce s agresivní skupinkou nevěděla rady, musela zakročit policie.