Zatímco mnoho lidí stále váhá, zda se nechat naočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19, vědci už o její účinnosti mají opět jasněji. Rozsáhlá studie v Izraeli potvrdila, že posilující dávka chrání před hospitalizací až na 93 procent, a to i v případě velmi rozšířené delta varianty koronaviru. Studii zveřejnil vědecký časopis The Lancet.

Výsledek je podle autorů studie přesvědčivým důkazem, že i nebezpečnější variantu je možné mít plně pod kontrolou díky současným vakcínám bez toho, aniž by bylo nutné složitě vyvíjet a schvalovat nové látky.

Izrael začal očkovat třetí dávkou vakcíny jako první na světě už loni v červenci. A to v době, kdy se v zemi začala nekontrolovatelně šířit delta varianta koronaviru, která dokázala částečně obejít imunitu i u lidí naočkovaných dvěma dávkami.

Agresivnější varianta způsobila, že počty nakažených překonaly všechny předcházející rekordy. Úmrtnost však i přes agresivnější mutaci covidu-19 zůstala v porovnání s předcházejícími vlnami na velmi nízké úrovni.

Už výsledky dřívějších studií zaměřených pouze na seniory ukázaly, že účinky třetí dávky jsou velmi dobré. Vědci následně ve velkém výzkumu pracovali s mnohem větším vzorkem. Porovnávali přes 728 tisíc naočkovaných i třetí dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech se stejným počtem lidí, kteří dostali zatím pouze dvě dávky.

Druhou skupinu osob vybírali vědci tak, aby se co nejvíce shodovala s tou první. A to podle sociodemografických charakteristik včetně věku, pohlaví, místa bydliště, zdravotního stavu i postoje k epidemickým opatřením i jejich dodržování.

Nejzásadnějším zjištěním studie je to, že už týden po podání třetí dávky bylo riziko hospitalizace kvůli onemocnění covid-19 nižší o 93 procent. A to ve srovnání s lidmi, kteří dostali pouze dvě dávky vakcíny.

Třetí dávka zároveň velmi silně chrání před těžkým průběhem onemocnění. Tam je podle studie účinnost 92 procent. Nečekaně vysoká je podle studie i ochrana před samotnou nákazou covidem-19, a to v 88 procentech případů. Vědci dále zjistili, že přeočkování poskytuje o 81 procent vyšší ochranu před možným úmrtím.

Odborníci nyní budou zkoumat, zda je ochrana po očkování třetí dávkou trvalejší, než po prvních dvou. Faktem však podle výzkumníků zůstává, že už druhá dávka chrání před covidem-19 spolehlivě. Počet úmrtí byl v těchto případech minimální.