Poslanecká sněmovna má na čtvrtečním programu jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém emotivním projevu ostře pustil do Pirátů. Jeho vláda prý nikdy nedovolí sdílená auta ani byty. Ještě v roce 2017 přitom ve své knize o sdílené ekonomice hovořil v pozitivním duchu.

„Takže já říkám vám hlasitě a nahlas, vážení spoluobčané, my v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostan. Nechceme. My nechceme sdílet naše auta. My nechceme sdílet naše byty. My nechceme sdílet naši zemi,“ prohlásil premiér Andrej Babiš ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně.

Lidé na sociálních sítích na jeho slova okamžitě zareagovali a připomínají, že o sdílené ekonomice psal v roce 2017 ve své knize O čem sním, když náhodou spím. „Budeme mít legální sdílenou ekonomiku,“ zní nadpis rubriky.

„To zatím nikdo ve světe moc neumí. Neví se třeba, jak sdílenou ekonomiku rozumně zdanit. Jinak je to bezvadná věc, sdílet věci, které může využít ještě někdo jiný. Když jedete do zahraničí, možná hledáte nějaký pohodlný byt přes pronájmy bytů Airbnb. Mezitím můžete svůj byt nebo chatu jednoduše a bezpečně pronajmout,“ píše se v knize premiéra Babiše.

Lidé podle něj budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty. „Sdílená ekonomika sníží náklady téměř všem lidem a umožní řadě z nich pracovat pouze na snížený nebo částečný úvaze,“ tvrdí v knize premiér.

Andrej Babiš následně na připomínaná slova zareagoval na sociální síti. „V knížce jsem psal, že lidi budou brzy sdílet auta nebo byty. A sdílejí. Ale dobrovolně! Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta,“ napsal na svém twitterovém účtu předseda vlády.

„Pane Babiši, dík, že nás čtete. Zkuste si přečíst i náš volební program a najít tam, kde něco takového plánujeme. My se totiž programem vždy řídíme, víte? Btw. Vás nikdo neučil, že se nemá lhát a krást?“ reagovali Piráti.