Podle volebního modelu agentury Median by v květnu zvítězila koalice Pirátů a Starostů a nezávislých. Získala by 24 procent, jako druhé by skončilo hnutí ANO se ziskem 23 procent. Koalici SPOLU by volilo 19,5 procenta voličů. Volební účast by podle agentury dosáhla 64,5 procenta hlasů.

Koalice Pirátů a STAN se stále drží na pozici lídra s 24 procenty, oproti dubnu však oslabila o tři procentní body. Největší podporu má mezi lidmi s maturitou a vysokoškolským vzděláním a u lidí do 34 let.

Sněmovní volební model podle agentury Median, květen 2021:

Agentura Median

Sněmovní volební model, květen 2021 | FOTO: Agentura Median

Podle agentury Median v květnu mírně posílilo hnutí premiéra Andreje Babiše, které si připsalo dva procentní body. Podpora ANO je nejsilnější mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a nižším a mezi lidmi nad 55 let. „Mezi lidmi s maturitou nebo vysokoškolským vzděláním je hnutí ANO na třetím místě za koalicemi opozičních stran. ANO má nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let,“ vysvětlují autoři volebního modelu.

U Medianu si polepšila také koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), kterou v květnu podpořilo 19,5 procenta voličů, což je o dva a půl procentního bodu více než v dubnu. Podle agentury má stále mezi lidmi s různým stupněm vzdělání vždy menší podporu než koalice Pirátů a STAN, dále má koalice SPOLU většinu svých podporovatelů ve věku 18 až 44 let.

Do Poslanecké sněmovny by se podle volebního modelu agentury Median dostalo ještě hnutí SPD Tomia Okamury (9 %), ČSSD (7 %) a komunisté (6 %).

„Voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu 2021 zúčastnilo, dle svého vyjádření, 64,5 % respondentů. To by ve výsledku znamenalo vyšší volební účast než při volbách do Sněmovny v roce 2017. Určitě by k volbám do PSP nešlo 27 % dotázaných,“ doplnili autoři modelu. Průzkum proběhl od 1. do 31. května a zapojilo se do něj 1072 respondentů.