Jak by to asi vypadalo, kdyby druhý nejbohatší člověk na světě musel na pracovní pohovor? Basketbalista Steph Curry v rámci projektu, který má inspirovat mladé lidi, vyzpovídal Billa Gatese. Jaké jsou miliardářovy slabiny? A jakou by si představoval výplatu?

Jmění spoluzakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese se v současnosti pohybuje kolem 128 miliard dolarů. Není tedy moc pravděpodobné, že by tento člověk v nejbližší době musel na pohovor kvůli práci. Přesto se nechal v rámci projektu State of Inspiration (Stav inspirace) vyzpovídat hvězdou NBA Stephem Currym.

Curryho projekt má inspirovat mladé lidi, kteří v současné komplikované době chtějí naskočit do pracovního procesu. „Chceme jim dát malou radu, jak odpovídat na typické otázky u pohovoru, aby co nejlépe nakopli svou kariéru,“ vysvětloval Curry v rozhovoru Gatesovi, který měl předstírat, že je mladý softwarový inženýr, jenž se uchází o místo v Microsoftu.

Proč bychom měli přijmout zrovna vás?“ nebral si servítky basketbalista. Gates pohovor započal vyprávěním o tom, jak první zkušenosti s programování získal už jako teenager v Seattlu a pokračoval s ním i během studií na Harvardu. V průběhu letních prázdnin pracoval jako programátor pro společnost Honeywell. Z univerzity po dvou letech odešel, aby o rok později spolu s kamarádem Paulem Allenem založil Microsoft – tehdy mu bylo teprve 20 let.

Jsem trochu blázen. Programoval jsem daleko složitější věci, než jsme se učili ve škole, a myslím, že jsem se pořád zlepšoval. Takže se podívejte, jak ambiciózní jsem už tenkrát byl,“ pochlubil se Gates. Další jeho silnou stránkou je prý to, že dobře vychází s lidmi. „Nikdy jsem po lidech nechtěl, aby pracovali tvrději nebo k sobě byli kritičtější, než jsem já sám k sobě,“ doplnil. Prý je rád, když může být součástí týmu a má rád ambiciózní cíle.

Potom přišla otázka na silné a slabé stránky. „Nejsem někdo, kdo by toho hodně věděl o marketingu. Nemohl bych být obchodník,“ přiznal miliardář. Podle něj jeho síla tkví spíš v definici a vytváření konkrétních produktů. „Pokud byste měli tým, který rozumí zákazníkům, obchodu, marketingu, tedy oblastem, ve kterých já sám nemůžu nijak přispět, byl bych velmi rád jeho součástí,“ řekl.

V závěru nemohla chybět ani otázka na odměnu, kterou by si za práci představoval. Gates si ale možná trochu překvapivě neřekl o konkrétní částku peněz, prý by upřednostnil, kdyby část jeho odměny tvořily opce, tedy finanční mechanismus, který vám v budoucnu umožní nakoupit například akcie firmy za předem dohodnutou cenu. Podle něj jde o nástroj, kterým vsázíte jak na vlastní schopnosti, tak na úspěch celé společnosti, což vás může motivovat k lepším výkonům.