Zakladatel německé farmaceutické společnosti BioNTech, která společně s americkou firmou Pfizer vyvinula první vakcínu proti covidu-19, očekává, že i přes pomalé očkování se dostane epidemická situace v mnoha evropských zemích pod kontrolu během letošního podzimu. Uğur Şahin to prozradil v rozhovoru pro německé noviny Welt am Sonntag.

Podle Şahina jsou dosavadní problémy s očkováním jen dočasné. Očekává, že například do konce září je možné naočkovat 70 procent Němců. „V mnoha zemích Evropy a ve Spojených státech budeme pravděpodobně na konci léta v situaci, kdy už nebudeme muset být v lockdownu,“ prohlásil v nedělním rozhovoru.

„Samozřejmě, že budou i nadále lokální ohniska, vyskytnou se mutace, ale ty s vekou pravděpodobností nebudou nahánět strach,“ pokračoval zakladatel německé biotechnologické společnosti, která se zabývá výzkumem a vývojem nových léčiv a vakcín.

Koronavirus SARS-CoV-2 však nezmizí, domnívá se Şahin. „Zda budeme potřebovat očkování každý rok nebo každých pět let, to teprve uvidíme,“ dodal.

Kromě vakcíny Pfizer/BioNTech jsou v Evropské unii schváleny ještě očkovací látky od společností Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. S prvními třemi zmíněnými už se v Česku očkuje, vakcína Johnson & Johnson by měla dorazit v polovině dubna.

„Johnson & Johnson začne dodávat vakcíny od 16. dubna. Během dubna dorazí do Evropské unie 3 miliony dávek, v květnu 13 milionů a 39 milionů v červnu,“ informoval na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).