Většina pacientů, kteří překonají onemocnění covid-19, si dokáže vybudovat několikaměsíční imunitu. Starším lidem nad 65 let však hrozí vyšší riziko opětovné nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to z dánské studie, o které informoval odborný časopis The Lancet.

Odborníci odhalili, že míra ochrany před dvojnásobnou nákazou covidem-19 představuje u mladších lidí až 80 procent, zatímco u osob starších 65 let pouze 47 procent, tvrdí studie. „Opětovná nákaza je u mladých a zdravých lidí ojedinělá. Pro starší je však riziko, že se znovu nakazí, vyšší,“ vysvětlil epidemiolog dánského centra pro prevenci a léčbu infekčních nemocí Steen Ethelberg.

Autoři studie analyzovali množství údajů, které shromažďovali v roce 2020 v době hromadného testování dánského obyvatelstva. Jednalo se o více než čtyři miliony výsledků PCR testů. Z údajů vědců vyplývá, že v průběhu první a druhé vlny pandemie zaznamenali pozitivní výsledky na koronavirus u 0,65 procenta pacientů.

Lidé, kteří měli při loňské jarní vlně negativní výsledek testu, při podzimní vlně pak byli pozitivně testováni v 3,27 procentech. Z analýzy expertů dále vyplývá, že očkovat by se měli nechat i lidé, kteří už onemocnění covid-19 prodělali. Důvodem je to, že zejména starší lidé se nemohou spoléhat na přirozenou ochranu před virem.

Odborníci upozorňují na to, že v průběhu studie nebylo možné fakta prozkoumat s přihlédnutím na nové mutace koronaviru. V současné době však britská varianta v Dánsku více než 90 procent odhalených případech nákazy.