Obrovskou chybu udělali zdravotníci při očkování pětadevadesátileté ženy, omylem ji totiž podali třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Seniorka z kanadského Toronta měla komplikace už po prvním očkování, pochybení však způsobilo vážné následky. Podle dcery pacientky může za vše chybná komunikace mezi nemocnicemi.

Kanaďanka Brenda Whalenová pobývá v domově pro seniory v Torontu. Právě ten zajistil podání druhé dávky vakcíny proti onemocnění covid-19, informovala televize CTV News. Následující den však žena dostala další dávku ve všeobecné nemocnici North York General Hospital, kde byla hospitalizována po úraze nohy. 

Podle její dcery Gwen kontaktoval personál nemocnice domov seniorů, aby se informoval, zda byla její matce podaná potřebná druhá dávka. Zařízení bohužel mělo uvést, že nebyla. Až později se zjistilo, že seniorka byla naočkována podruhé pouze den před podáním třetí dávky.

Očkování klientů domova důchodců neprobíhala přímo v něm, ale v nemocnici Michaela Garrona v Torontu. Dcera Gwen se proto domnívá, že fatální omyl způsobila chybná komunikace mezi zdravotnickými zařízeními. Brenda údajně měla komplikace už po první dávce, trpěla dýchavičností, nemohla chodit a byla zmatená. Po podání třetí dávky ale měla zůstat úplně paralyzována.

„Je úplně mimo. Nepoznává mě a neví, kde je. Nemůže jíst ani chodit,“ popsala televizi zdravotní stav seniorky její dcera. „Lékaři si mysleli, že překonala mozkovou příhodu, ale vyšetření to nepotvrdilo. Obávám se, že už nikdy nebude jako předtím a už si nebudeme moci popovídat,“ dodala Gwen.

Nikdo ji však zatím nevysvětlil, jak mohlo dojít k takovému pochybení. Gwen netuší ani to, zda byla její matce vůbec podána vakcína od jednoho výrobce. Nemocnice odmítají pro média událost komentovat, odvolávají se na ochranu soukromí pacientů. Jedno je však jisté, Brenda bude potřebovat intenzivní péči, což může údajně rodinu stát až 8 tisíc kanadských dolarů měsíce, tedy zhruba 140 tisíc korun.