Ministerstvo zdravotnictví společně se Státním zdravotním ústavem a Ústavem zdravotnických informací a statistiky spustí tento měsíc rozsáhlou studii, která má zjistit reálný stav přítomnosti protilátek a buněčné imunity proti covidu-19 v české populaci. Výzkumu se podle resortu zúčastní zhruba osm tisíc lidí včetně chronických pacientů, zdravotnického personálu a osob, které už byly testovány při první fázi studie v minulém roce.

Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek. Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod. To je potřeba změnit. Druhá fáze studie nám s tím pomůže,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Studie PREVAL s pořadovým číslem dva proběhne ve třech velkých zdravotnických zařízeních. Jedním z nich je Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se zaměří na své pacienty s chronickým onemocněním a na osoby oslovené ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici bude průzkum prováděn na vlastních zdravotnických pracovnících,“ popsalo ministerstvo. Zapojí se také olomoucká fakultní nemocnice. Ta ve spolupráci s Univerzitou Palackého prověří osoby, které se zúčastnily už první fáze studie v dubnu a květnu loňského roku.

Do výzkumu však není možné se přihlásit. Účastníci budou podle ministerstva osloveni cíleně. „Každá skupina bude zastoupena přibližně 2 až 3 tisíci osob, v rámci celé studie tak bude vyšetřeno 8 tisíc osob. Probíhat bude v září a říjnu 2021 a závěrečné vyhodnocení budou k dispozici na konci roku,“ popsal resort s tím, že výsledky ale budou postupně předávány ministerstvu zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky a hodnoceny společně s partnerskými organizacemi projektu.

Výzkum je podle resortu plně v souladu s mezinárodními doporučeními a jeho obdoby jsou prováděny ve velké části vyspělých zemí. Účastníkům studie je odebrána žilní krev a následným vyšetřením se detekuje přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2 a buněčná složka imunity.