Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí letošního roku sice rostla, zaměstnanci se ale oproti loňskému roku mají hůř. Kvůli růstu cen si totiž za stejné peníze koupí daleko méně věcí. Podle dat statistického úřadu si lidé průměrně vydělají 34 271 korun.

Ceny rostou, mzdy ale příliš ne. Podle ekonomů je na vině mimo jiné obava lidí ze ztráty zaměstnání v souvislosti s pandemií koronaviru. „Zaměstnanci se bojí o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Spotřebitelské ceny však rychle narůstají, což v konečném důsledku znamená, že si zaměstnanci mohou ze svých mezd koupit méně zboží a služeb,“ vysvětluje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Oproti stejnému období loňského roku vzrostla průměrná mzda o 0,5 %, konkrétně o 160 korun na 34 271 korun. „Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 3,1 %, reálně se tak mzda snížila o 2,5 %,“ dodává Český statistický úřad. Podle Křečka lze i v dalších čtvrtletích očekávat růst nezaměstnanosti, který bude snižovat tlak na růst mezd. Reálná výše mezd se tak může dál snižovat.

Určitou úlevu by lidem mohlo přinést zrušení tzv. superhrubé mzdy, které navrhuje vláda. „Díky plánované změně daňového systému se zvýší čisté mzdy zaměstnanců, i když jim zaměstnavatelé nezvýší hrubé mzdy. To zaměstnancům pomůže udržet si životní úroveň, která se jim v důsledku snížení reálné výše mez propadla,“ doplňuje Křeček.

Většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, její hodnota je totiž zkreslena vysokými příjmy některých lidí. Vhodnější je proto sledovat medián mezd, který vyjadřuje takovou částku, kdy přesně polovina lidí bere méně a polovina lidí více peněz. Ten letos činí 29 123 korun, což je o 0,2 % méně než v předchozím roce. Medián mezd u mužů aktuálně činí 31 450 korun, u žen je to 26 489 korun.

Osmdesát procent lidí pobírá mzdu mezi 14 659 a 56 263 korunami. Nejvyšší průměrnou mzdu mají v Praze (42 435 korun), naopak nejnižší v Karlovarském kraji (29 514 korun). V Karlovarském kraji jako v jediném v republice nepřesáhla průměrná mzda 30 tisíc korun.