Vrátili jste se zrovna z dovolené, ale při představě, že se máte vrátit do práce, na vás jdou mdloby? Poradíme vám, jak si návrat co nejvíc zjednodušit.

Jen málokdo je po návratu z dovolené natěšený na to, až bude zpátky v práci. Většinou jsme tak unavení, že bychom ještě týden volna uvítali. Známý odborník na cestování Johnny Jet, který mimo jiné na svém blogu radí lidem, jak si za málo peněz užít co nejlepší prázdniny, sepsal šest zásad, kterých byste se měli po dovolené držet.

Nechoďte do práce bezprostředně po návratu z dovolené. Dejte si den nebo dva na to, abyste se dostali z prázdninového režimu. Pár hodin si odpočiňte, vyřiďte si pochůzky, ukliďte dům nebo uspořádejte společnou večeři pro rodinu. „Den potom, co se vrátím z dovolené, si skočím na zmrzlinu a ještě vzpomínám na zážitky z dovolené. Pokud to neuděláte, hrozí, že vás stres v práci semele,“ říká Johnny.

Den předtím, než se vrátíte do práce, sepište si, co musíte udělat. Seřaďte úkoly podle důležitosti. Začněte s tím, co jste nestihli vyřešit před dovolenou. Pokud se hned vrhnete na nové úkoly, můžete velmi snadno vyhořet. Zaměřte se na to, co vám zabere nejméně času. Snadné věci totiž dokážou nakopnout vaše sebevědomí.

Dovezte si s sebou z dovolené nějaký suvenýr, bude vám připomínat, že je v pořádku si udělat pauzu a užívat si života. Lidé si s dovolenou častou spojují nejrůznější vůně, které dokážou navodit stejnou atmosféru, jakou zažívali na prázdninách. „Já osobně používám aroma difuzéry s vonnými oleji z různých částí světa. Připomenete si tak všechny pozitivní pocity, které můžete přeměnit na energii, kterou pak využijete v práci,“ vysvětluje Johnny.

Návrat do práce vám mohou zpříjemnit také kolegové. Neváhejte se s nimi podělit o zážitky. Nemusíte zabíhat do detailů, ale řekněte jim nějakou vtipnou historku, která se vám stala. Pokud je vám trapné mluvit jen o sobě, zeptejte se také na jejich dovolenou. Možná budete překvapeni, kolik lidí si rádo zavzpomíná na vlastní výlety.

Díky dovolené můžete získat odstup od problémů, se kterými jste si v práci nevěděli rady. Dát si nějakou dobu pauzu vám umožní nahlédnout na ně z jiného úhlu a třeba přijdete s překvapivým řešením.

Nezačínejte hned pracovat na sto procent, nebojte se dávat si první den v práci přestávky. Ani vaši kolegové nečekají, že se po návratu z dovolené hned vrhnete na ty nejtěžší úkoly. Dejte si čas na to, abyste se rozkoukali. Ze začátku se vždy zaměřujte jen na jednu věc.