Pandemie koronaviru donutila Čechy více šetřit, téměř polovina lidí omezila výdaje za služby a běžné nákupy do domácnosti. Kvůli vládním omezením pak méně utráceli za jídlo v restauracích a dovolenou. I přesto se úspory lidí zmenšují, někteří se proto obávají o svou budoucnost. 

Menší úspory než před začátkem první vlny pandemie má 39 % Čechů. V průměru přišli o 55 tisíc korun, což představovalo zhruba 35 % jejich celkové finanční rezervy. Vyplývá to z průzkumu Instant research, který si nechala zpracovat ČSOB Penzijní společnost.

Kvůli pandemii poklesly řadě Čechů příjmy, 76 % z nich ovšem omezilo také výdaje. Za dovolenou ušetřilo 48 % lidí, nejčastěji od 10 do 50 tisíc korun. Útraty za jídlo v restauracích omezilo dokonce 52 % dotázaných. Od začátku pandemie na nich však Češi ušetřili méně, nejčastěji do tisícovky. Více než 5 tisíc korun tímto způsobem ušetřilo jen 5,5 procenta lidí, tvrdí průzkum.

„Je přirozené, že se Češi snaží šetřit. Část lidí měla menší příjmy, mnoho dalších si navíc nemůže být jistých tím, zda nepřijdou o práci kvůli pokračující krizi. Některé úspory se navíc přímo nabízejí. Restaurace byly po velkou část roku zavřené, možnost odjet na dovolenou do zahraničí byla také značně omezená,“ vysvětluje Ladislav Rokos z penzijní společnosti.

Méně lidé utráceli také za služby (46 % respondentů). Na nákupech do domácnosti šetřilo 40 % Čechů, za alkohol zaplatilo méně 36 % z nich.

Současná pandemie také zvyšuje obavy Čechů o budoucnost, ohledně svých příjmů ve stáří totiž spoléhají na stát. Větší strach z důchodu má proto o 36 % lidí více než před začátkem koronavirové krize. Více než dvě třetiny lidí si navíc nejsou jistí tím, zda bude stát kvůli rostoucímu zadlužení schopen i nadále vyplácet důchody, 29 % respondentů si dokonce myslí, že je stát nadále platit nezvládne.