Česká pošta bojuje se svou konkurencí, jak se dá. Nyní státní podnik chystá novinku, která by lidem měla zjednodušit vyzvedávání balíků. Společně se Správou železnic chce umístit výdejní boxy na vlakových nádražích, k dispozici by měly být téměř na třech stovkách míst.

Podle pošty si tak lidé budou moci objednávku z e-shopu vyzvednout bez čekání například cestou na vlak. Výdejní boxy se mají objevit nejen na nádražích, ale také na poštách. Státní podnik slibuje, že jich budou téměř tři stovky, v následujících letech by se měly objevit i v dalších lokalitách.

„Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení,“ prozradil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Lidé si dnes balík mohou vyzvednout na více než pěti tisících poštách a externích Balíkovnách, tvrdí šéf České pošty Roman Knap. Podle jeho slov však chce jít státní podnik v nabídce výdejních míst ještě dál.

„Spolu se Správou železnic nabídneme nezávislému provozovateli výdejních boxů lukrativní prostory, kde si lidé budou moci pohodlně a prakticky kdykoli vyzvednut svoji zásilku,“ vysvětluje Knap.

Boxy bude provozovat vysoutěžená zásilková firma, k dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se počítá i na pobočkách České pošty.

„Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let,“ tvrdí pošta v tiskové zprávě. Kdy přesně ale začne služba fungovat, zatím jasné není.