Zdá se, že tištěným médiím v Česku ještě neodzvonilo. Na konci srpna totiž začne vycházet nový politický týdeník, který se netradičně objeví na novinovém papíře. Vydávat jej bude mediální společnost FORUM 24, za kterou stojí známý šéfredaktor Pavel Šafr. Zástupci redakce to ve středu oznámili na tiskové konferenci.

Novinka s názvem Týdeník FORUM má poprvé vyjít ve čtvrtek 19. srpna. Předpokládaný náklad je 60 až 100 tisíc kusů s prodejní cenou 32 korun. Redakce nový týdeník prezentuje pod heslem „Vracíme Čechům noviny“.

„V České republice došlo k zásadní proměně mediálního trhu poté, co velké noviny převzali od profesionálních evropských vydavatelů domácí miliardáři. Zejména působením holdingu Agrofert českého premiéra byla v naší zemi silně narušena vydavatelská kultura a momentálně u nás neexistují žádné velké a vlivné opoziční noviny, které by důsledně zprostředkovávaly veřejnou kontrolu moci. Tuto roli vykonávají zejména internetová média, ale čtenáři tištěných novin jsou ochuzeni. Cílem nového projektu je tento deficit napravit. Náš týdeník by měl být substitucí deníků, na které byli Češi dlouhá léta zvyklí a o které je připravil současný předseda vlády,“ vysvětluje šéfredaktor Pavel Šafr, který v minulosti působil například v denících Lidové noviny, Mladá fronta Dnes nebo časopisu Reflex.

yookee.

Podoba nového týdeníku | FOTO: yookee.

Podle Šafra je cílem ukázat na titulních stranách to, co již dnes v novinách nevychází. „Kritické informace o vládnoucí garnituře, o závažnosti koncentrace moci a o zneužívání veřejných peněz nejvyššími představiteli státu,“ přiblížil šéfredaktor.

Zároveň však zdůraznil, že v týdeníku nepůjde pouze o politiku. „Redakce se bude věnovat celé škále témat tak, jak jsou na ně čtenáři novin zvyklí. Nebude tedy chybět rubrika zahraničních událostí, komentářů, kultury, či esejistická sekce, která si ve svém internetovém provedení již získala pozornost náročnějších čtenářů,“ prozradil Šafr.

Do týdeníku přichází známý novinář z Reflexu Dan Hrubý a jeho někdejší kolega Jiří X. Doležal. Redakci pak posílí také bývalý dlouholetý šéfredaktor slovenských Hospodárských novin Peter Vavro a někdejší šéfredaktor týdeníku Ekonom Dalibor Martínek.

yookee.

Podoba nového týdeníku | FOTO: yookee.

Náklady na uvedení týdeníku mají v prvním roce vydávání přijít na 12 milionů korun, celkově by neměly investice přesáhnout 20 milionů. „K finančnímu zajištění nového tištěného média pomůže redakci grant Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, vysoký úvěr a veřejná sbírka. Právě výrazná podpora čtenářů je přitom pro redakci FORUM 24 již několik let klíčovou součástí financování provozu a její úspěch přispívá k odvaze vstoupit výrazněji na trh tištěných médií,“ popsal šéfredaktor Pavel Šafr.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky poskytl grant ve výši 2,5 milionu korun. Redakci poskytla úvěr ve výši šesti milionů korun soukromá společnost dvou lékařů z Chrudimi, kteří patří k dlouholetým podporovatelům redakce. Milion korun do týdeníku vložil Pavel Šafr a jeden milion také Johana Hovorková, předsedkyně zapsaného spolku Free Czech Media, který se podílí na tvorbě obsahu webu Forum24.cz.

Čtenáři podle Hovorkové přispěli na provoz za pět let dvanáct milionů korun. „Příspěvky našich čtenářů tvoří zásadní položku v našem financování a chceme se na ně obrátit s prosbou o pomoc při vydávání týdeníku. Zásadní je pro nás co největší dosah informací a s nimi i nízká cena našich novin, která bude třicet dva korun. Navazujeme tak na koncepci webu FORUM 24, u nějž klademe důraz na to, že jeho cílem je šířit informace, a proto odmítáme myšlenku zavírání článků. Naši čtenáři vědí, že tvorba obsahu není zadarmo,“ doplnila Hovorková.