V Česku se strhla velká vlna solidarity s lékaři a sestřičkami, kteří stojí v první linii v boji s koronavirem. Mnoho firem se zdravotníkům rozhodlo ve fyzicky a psychicky náročné práci alespoň trochu pomoci. Zapojit se ale mohou i jednotlivci.

Lékaři, sestřičky a další personál nemocnic tráví kvůli současné situaci v práci celé dny i noci. Nemají čas si odpočinout, v klidu se najíst ani napít. V jejich maximálním nasazení se jim rozhodlo pomoci mnoho firem. Obrovská vlna zájmu překvapila i samotné zdravotníky.

Jsme opravdu velmi překvapeni, kolik firem nabídlo svou pomoc – od různých darů, rozmanitých dobrot, květin, kávovarů, látkových roušek pro zaměstnance na cestu domů až po nabídku personálního posílení. Musím přiznat, že nás to mile zaskočilo, prozradil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Vedení fakultní nemocnice proto přišlo s myšlenkou pomoci i dalším zdravotnickým zařízením v Česku. Nebylo by správné syslit si všechnu tu pomoc jen v naší nemocnici. Jsme jedno zdravotnictví, máme teď všichni stejného covidového nepřítele a taky stejné přání, aby bylo špatných zpráv co nejméně a všichni jsme to zvládli,“ vysvětlil Ludvík.


FN Motol založila webovou stránku www.pomocnemocnicim.cz, kde se firmy dozvědí, co nemocnice aktuálně potřebují a s čím mohou konkrétně pomoci.

Určitě bychom rádi do této iniciativy zpočátku zapojili i další pražské nemocnice. A chtěl bych poděkovat i prvním partnerům, společnostem Coca-Cola, Tchibo, Košík, Billa, Haribo, Top-obaly.cz nebo McCann. Je to od nich opravdu velmi vstřícné gesto. To, že nám zavážejí potraviny nebo kávu, je skvělá věc, vážíme si toho, každý z nás,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.


Projekt je nyní dostupný pouze firmám, jednotlivci ale mohou nemocnici pomoci jiným způsobem. Pro tento případ má FN Motol zřízen transparentní účet, kde mohou lidé zaslat libovolnou částku, informoval web TN.cz. Z peněz bude nemocnice nakupovat potřebné věci, které jí chybí.

Číslo transparentního účtu: 50008-17937051/0710, variabilní symbol 210017. Do poznámky je možnost napsat heslo „COVID“.