Doba dovolených se nezadržitelně blíží, cesta do oblíbeného Chorvatska se ale letos prodraží. I přesto, že zdražování pohonných hmot zpomalilo, do léta se dá ještě očekávat další nárůst cen benzínu a nafty.

Pokud letos plánujete vyrazit autem do Chorvatska, měli byste si na cestu připravit zhruba tisícovku navíc. Právě o tolik více totiž zaplatíte za pohonné hmoty.

„Řidičům se vyplatí tankovat v České republice a v Rakousku. Naopak v Chorvatsku si sáhnou hlouběji do kapsy,“ radí řidičům hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V České republice se podle něj vyplatí tankovat téměř při každé cestě do zahraničí. „Levnější paliva jsou pouze ve vybraných zemích na východ od našich hranic. Při cestách na západ či jih Evropy si za pohonné hmoty připlatíme,“ vysvětluje Křeček.

Podle ekonoma skokové zdražování na čerpacích stanicích skončilo, do léta lze však očekávat, že benzín i nafta ještě zdraží.

„Ceny na čerpacích stanicích jsou odvislé od ceny ropy. Ta z prudkého růstu od listopadu loňského roku přešla do stagnace, kterou můžeme pozorovat již déle než měsíc. Cena ropy však zřejmě bude v následujících měsících mírně narůstat, protože ropné velmoci utáhly kohouty, aby snížily nabídku ropy. Oproti tomu poptávka stoupá s tím, jak se postupně obnovuje globální ekonomika po pandemii,“ doplnil Křeček.