Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, absolutní rozmach však přišel až s pandemií koronaviru. Podle statistiky Asociace kempování a karavaningu již letos v zimě vzrostly prodeje o 200 procent. Cestování v karavanu okouzlilo i známou herečku Lucii Benešovou (46). Ta nyní prozradila, kam je nejlepší vyrazit a na co byste rozhodně při cestách neměli zapomínat.

I letošní sezónu letních dovolených bude většina Čechů trávit v republice. Podle průzkumu agentury STEM/MARK realizovaného letos v červnu zamíří do tuzemských destinací celých 57 procent lidí, kteří dovolenou plánují. Důvodem bývá nejčastěji finanční úspora, strach z koronaviru, avšak mnoho lidí má prostě Česko ráda a chce poznávat domácí krásy.

Právě k tomu je ideální dovolená v obytném voze. Pandemie a s ní spojené restrikce už loni odstartovala skutečný boom jejich popularity. Jen během letošní zimy stouply jejich prodeje podle statistik Asociace kempování a karavaningu meziročně o 200 procent, pronájem pak asi o 50 procent.

Cestování v karavanu? Pohodlí a svoboda

Kouzlo karavanu už před lety propadla například i oblíbená herečka Lucie Benešová. „Karavan rovná se svoboda, v podstatě máte takový svůj mobilní domek, který si navíc přesně podle sebe můžete vybavit. Je to takový náš druhý domov. Nemusíte mít nic zabookovaného, prostě udělá se hezky, vy máte dva dny volna, tak skočíte do karavanu a je vám jedno, jestli je někde hotel vyprodaný. A když dojedete na místo, a zjistíte, že se vám tam nelíbí, tak do pěti minut můžete být zase pryč. A to pohodlí! V karavanu je všechno připraveno, oblečení, hygiena, všechno pěkně schované ve skříňkách,“ popsala herečka známá například ze seriálů Horákovi, Vinaři nebo Slunečná.

Pro milovníky kempování je karavan na rozdíl od stanu pohodlnější alternativou. Řada kempů již dnes nabízí místa pro obytné vozy a karavany, na nichž často poskytuje přípojky vody a elektřiny i výlevky pro chemická WC. Lidé, kteří preferují více soukromí a klidu a nevadí jim absence kempového zázemí, mohou zkusit vyrazit s karavanem takzvaně na divoko, tedy na přijatelná místa třeba někde na louce, u rybníka nebo u pláže. Pozor ale na to, že pro takové kempování s karavanem – ale i stanování – musíte mít vždy souhlas majitele pozemku, jinak se dostanete do rozporu se zákonem. Najít taková místa ale není nijak složité, slouží k tomu například různé mobilní aplikace nebo webové portály.

Při kempování na divoko dodržujte pravidla

Při kempování s karavanem na divoko je potřeba dodržovat i další nepsaná pravidla. Nikdy byste neměli dělat zbytečný hluk, rozdělávat oheň mimo vyhrazená místa či po sobě na místě zanechávat odpadky. Také nevylévejte chemické WC do přírody, ale vždy jen do k tomu určené výlevky, případně do jakéhokoliv WC v dosahu – na benzínce, do veřejného WC, případně můžete požádat obyvatele v okolí. Na večer pak vždy uklízejte veškeré vybavení, které přes den používáte. Nejenže tak udržujete uklizený vzhled okolí, ale rozhodně tak předcházíte i riziku krádeže.

Obdobná pravidla samozřejmě platí i při stanování v přírodě. Pokud si chcete postavit stan, třeba i na jednu noc, je jediným legálním řešením obstarat si souhlas majitele pozemku. Přenocovat v přírodě jen na karimatce pod širákem nebo v takzvaném bivaku máte při patřičném chování právo i bez souhlasu, byť se velmi doporučuje si jej předem obstarat.

Praktické a funkční vybavení je základ

Kempování, ať už ve stanu, či karavanu, se za poslední desetiletí velmi proměnilo. Lidé si jej chtějí užít v pohodlí, a tak si pořizují čím dál více praktického vybavení a vychytávek. „Moderní kempování se dnes často neobejde bez funkčního skládacího nábytku, který i kdekoliv na louce poskytne komfort jako na terase u domu. Posezení u táboráku střídá posezení u grilu, přičemž lze dnes pořídit i velmi skladné a snadno přenosné grily, které i přes malé rozměry poskytnou dokonalý grilovací zážitek,“ říká brand manažerka eshopu Astoreo Magda Jandová.

Dostupné a oblíbené jsou také různé vychytávky na solární energii. Koneckonců řada současných karavanů má fotovoltaiku nainstalovanou přímo na střeše, a tak se může obejít i bez elektrické přípojky. Například solární nabíječky, lampy či přenosné solární sprchy. Pro opravdové nadšence jsou pak dostupné třeba i přímo solární energií poháněné vařiče, grily, lednice nebo i kávovary.

Tipy herečky Lucie Benešové, kam vyrazit s karavanem

Pokud se chystáte zůstat v Česku, má známá herečka a manželka Tomáše Matonohy jasno. „Jelikož mám moc ráda francouzskou Provence, je pro mě jasnou volbou moravská Pálava. Taková jižanská atmosféra ve středu Evropy, sluncem zalité vinice, levandulová políčka a romantické vinné sklípky,“ radí Benešová. U našich východních sousedů pak láká k přehradě Liptovská Mara. „Místní kempy jsou na vysoké úrovni a můžete si užít překrásnou krajinu, koupání, vodní sporty, výlety do okolí. Každý si přijde na své,“ dodala ke Slovensku.

„Toskánsko s městskými skvosty jako Florencie nebo Livorno je jasnou volbou pro každého, kdo má rád historii Itálie, ale i nádherné pláže – pískové i oblázkové, upravené i ryze přírodní. A nezapomeňte ochutnat pravou toskánskou kuchyni. Je taková venkovská, na nic si nehraje, zato ale staví na výrazných chutích a opravdu poctivých surovinách,“ doplnila herečka tip pro milovníky Itálie.