Lidé, kteří chtějí zjistit, zda mají v těle protilátky proti nemoci covid-19, se mohou až do konce března přihlásit do unikátní lékařské studie. Díky sérii testů se dozví nejen to, jak dlouho trvá imunita vůči koronaviru, ale také zda je pro ně vhodné očkování.

Stačí tři odběry krve a dozvíte se, jak váš imunitní systém reaguje na setkání s novým typem koronaviru. Unikátní sérologická studie, která zjišťuje, zda máme protilátky proti covid-19, v jakém množství a jak dlouho v těle vydrží, probíhá v rámci celé republiky od loňského října. Abyste se jí mohli zúčastnit, je nutné první odběr absolvovat do 31. března.

Proděláním nemoci covid-19 si tělo vytváří hned několik typů protilátek. „U SARS-CoV-2 viru se jedná o slizniční infekci, která může dokonce vést i k vytvoření systémové imunitní odpovědi. Záchyt a sledování tvorby paměťových protilátek umožňuje jak pohled do minulosti v rámci proběhlé imunitní reakce po infekci, tak výhled do budoucnosti v rámci přípravy na zvládnutí opětovné infekce u konkrétního člověka,“ vysvětluje imunolog Vojtěch Thon.

Podle Thona zatím nelze přesně říct, jak dlouho protilátky v těle přetrvávají. Záleží to mimo jiné i na opakovaném setkání s infekcí, které vyvolá zesílení imunitní odpovědi, a tedy další tvorbu protilátek. Imunolog ale odhaduje, že protilátky v těle vydrží řádově měsíce až roky. Konkrétní odpověď by měla přinést právě tato studie.

Projekt realizuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV) spolu s Asociací laboratoří QualityLab. Je nutné absolvovat celkem tři krevní testy, a to vždy v půlročním intervalu – celkově tedy v případě jednoho člověka studie trvá zhruba rok a půl. Každý odběr vyjde zájemce na 600 korun, přičemž klientům ZP MV přispěje pojišťovna 500 korun na každý test.

Klienti ostatních pojišťoven se mohou do studie rovněž zapojit, musí ale celou částku uhradit z vlastní kapsy. Zájemci musejí být starší 18 let a v předchozích třech týdnech od odběru nesmějí trpět akutními potížemi souvisejícími s nákazou koronavirem. Přihlásit se můžete ZDE.

Studie má za cíl také monitorovat skutečný podíl populace, která virus prodělala, i to, jak dlouho je člověk proti nemoci imunní. Měla by tedy pomoci při rozhodování, zda je vhodné konkrétního člověka očkovat, případně jakým typem vakcíny.