Pokojové rostliny dodají každému prostoru to, co mu doteď chybělo. Zvlášť, pokud bydlíte v městském bytě a nemáte přístup na vlastní zahradu. Bez přírody se člověk zkrátka neobejde. Příjemným bonusem je pak to, že čistí vzduch a vytvářejí kyslík.

Zelená džungle přímo ve vašem bytě vám tak snad alespoň trochu vynahradí dovolenou v exotických destinacích, na kterou během současné pandemie nebyla zrovna velká možnost se dostat.

Ve velkém množství různých druhů a tvarů se ale vybírá docela těžko, zvlášť když rostlinám nerozumíte. Ať už chcete poradit s výběrem pár kusů, abyste rozšířili svou stávající sbírku, nebo chcete začít úplně od začátku – jaké rostliny si vybrat, poradili experti pro magazín Clever. Vybrali takové, které budou s největší pravděpodobností hitem příštího roku.

VĚTŠÍ POKOJOVÉ ROSTLINY

V roce 2022 si budou podle floristky a stylistky Maryah Greeneové lidé mnohem jistější při pěstování větších rostlin. „Jak se lidé začnou vracet do kanceláří, začnou chtít pečovat o větší kousky, které často právě v kancelářských prostorách jsou,“ vysvětluje Greeneová. Podle ní by tak jednoznačným hitem měla být strelície (strelitziaceae) a fíkovník banyán audrey (ficus benghalensis audrey).

Další specialista na rostliny, Hilton Carter, se pod výběr fíkovníku banyán audrey jen podepisuje. „Je to jedna z těch rostlin podobajících se stromům, která může v interiéru vyrůst do výšky až 15 metrů a skutečně promění prostor,“ vysvětluje. S největší pravděpodobností vám ale do takovýchto rozměrů nepřeroste. Vše totiž záleží jak na výšce stropu, tak i na správné péči a přísunu světla.

Pokud chcete mít velkou květinu, ale ne až tak obřích rozměrů, poohlídněte se po fíkovníku trojúhelníkovém (ficus triangularis sweetheart), který svými lístky připomíná srdíčka. Ten dorůstá asi 2,5 metrů. Svým vzhledem připomíná fíkovník malolistý (ficus benjamina), jeho listy ale tolik netrpí na opadávání.

POPÍNAVÉ A KVETOUCÍ ROSTLINY

Podle krajinářky a interiérové designérky Jaremy Osofsky budou hitem příštího roku především barvy. „Rozhodně si myslím, že kvetoucí rostliny budou v roce 2022 trendy. Stejně tak ale popínavé rostliny jako mini monstera (rhaphidophora tetrasperma), která je opravdu impozantní. Má stejně proděravěné listy jako monstera skvostná (monstera deliciosa), ale protože je kompaktnější, dobře funguje i v malých prostorech,“ dodává Osofsky.

Orchideje jsou mezi pokojovkami stálicí, stejně tomu bude i v příštím roce. Starost o ně ale může být náročná. „V deštném pralese rostou koutech a visí dolů. Chcete-li napodobit přirozené prostředí, musíte je důkladně zalít a nechat vyschnout. Napodobit silný déšť a pak jasné slunce,“ vysvětluje Jarema.

Máte-li zájem o květinu jednodušší na obsluhu, pořiďte si toulcovku, čili lopatkovec (spathiphyllum),“ tvrdí Stephanie Watkinsonová. Ta je podle ní skvělá pro začátečníky. „Nejen že vám promine vaši momentální ztrátu paměti, když jste ji zapomněli zalít, ale krásné květy této rostlinky utvoří nádherný středobod ve vaší domácnosti,“ dodává Watkinsonová.

Toulcovku nabízí širokou paletu barev a své místo si najde opravdu všude. Ať už ji umístíte doprostřed stolu, na polici nebo někam do rohu k dalším květinám.

KAPRADINY

Příští rok by měl být také ve znamení kapradin. Podle Cartera je třeba taková australská stromová kapradina (sphaeropteris cooperi), která je spíše stromem než kapradinou, přesným příkladem. „Miluji krásnou australskou stromovou kapradinu. Daří se jim dobře v místech s vysokou vlhkostí, ale to snadno zvládne elektronický zvlhčovač vzduchu, nebo ji stačí ručně orosit,“ vysvětluje Carter.

Mějte ale na paměti, že kapradí, ačkoli naprosto jednoduchá a de facto prehistorická rostlina, opravdu potřebují vlhkost a vydatnou zálivku. Pokud se o svého zeleného přítele chcete starat dennodenně, jsou kapradiny pro vás to pravé. Pokud ale nemáte dostatek času, smiřte se s tím, že vám nejspíš uhynou.