Dostat nápad za milion může každý, v některých odvětvích je ale vydělat velké peníze daleko jednodušší, než v jiných. Společnost Wealth-X na základě průzkumu mezi miliardáři vytipovala deset oborů, ve kterých to vynáší nejvíc.

Makléři, technologové, finančníci – to jsou jen některé z profesí, ve kterých si lidé mohou vydělat hodně slušné peníze. Vyplývá to z aktuálního průzkumu 2020 Billionaires Census společnosti Wealth-X. Ta analyzovala databázi tisíců lidí z celého světa, jejichž majetek přesahuje hodnotu miliardy dolarů. Ve kterých odvětvích máte největší šanci stát se boháčem?

10. Textil, oděvy, luxusní zboží

Svět módy se sice miliardáři zrovna nehemží, přesto ti, kteří v něm dokázali uspět, mimořádně zbohatli. Mezi nimi například i dva z patnácti nejbohatších lidí světa – Berbard Arnault, předseda představenstva koncernu LVMH, do kterého patří například značka Louis Vuitton, a Amancio Ortega, zakladatel Inditexu, pod který spadá třeba značka Zara.

9. Zábava

Bývalý pouliční umělec Gux Laliberté si vydělal 1,2 miliardy dolarů, když ze své cirkusové skupiny v Montrealu vybudoval zábavní impérium Cirque du Soleil, které znají lidé po celém světě. Začínal přitom pouze s uměleckým grantem ve výši jednoho milionu dolarů.

8. Neziskové organizace

Přes 4,9 % boháčů pracuje na plný úvazek pro neziskové organizace. Nutno ale dodat, že mnoho z nich přišlo k penězům už dříve v jiném oborou, například Bill a Melinda Gatesovi.

7. Technologie

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Larry Page – ti všichni si přišli na miliardové bohatství vývojem nejrůznějších technologií, ať už počítačových nebo internetových. Podle Wealth-X si ale pouze 5,6 % lidí, jejichž majetek přesahuje hodnotu pěti milionů dolarů, vydělalo právě v oboru technologií.

6. Výroba

Že i ženy mohou být hodně úspěšné, dokazuje zakladatelka firmy ABC Supply Diane Hendricksová. Spolu s manželem začínali s výrobou oken nebo střešních krytin, dodnes jí to vydělalo 7,8 miliardy dolarů.

5. Farmaceutický průmysl

Je nejbohatším člověkem ve Švýcarsku a jeho jmění dosahuje hodnoty 18,1 miliardy dolarů. Ernesto Bertarelli vydělal díky svému podílu ve farmaceutické společnosti Serono.

4. Jídlo a pití

Velké peníze se točí také v oblasti stravování, stačí mít dobrý nápad. Například Daniel Lubetzky vydělal díky tyčinkách a snackům KIND přes 1,2 miliardy dolarů. A jeho finta? Dávat do nich celé oříšky a ovoce.

3. Reality

Přes 7,5 % bohatých lidí si vydělalo peníze prodejem domů, bytů a pozemků. Podobně jako nejbohatší americký realitní makléř Stephen Ross, který si tím přišel na 7,6 miliard dolarů.

2. Průmyslové konglomeráty

Bezmála 13 % miliardářů si nastřádalo peníze investicemi v průmyslu. Kdysi nejbohatší člověk na světě Warren Buffett disponuje majetkem v hodnotě 72,7 miliard dolarů a většinu jmění získal z investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway. Investoval například do pojišťovny Geico nebo fastfoodového řetězce Dairy Queen.

1. Bankovnictví a finance

Odvětvím, ve kterém můžete nejsnáze zbohatnout, je podle Wealth-X bankovnictví. Bezmála dvacet procent lidí, jejich majetek má hodnotu vyšší než 5 miliard dolarů, si vydělalo právě v této sféře. Mezi nimi například generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, jehož majetek se odhaduje na 1,8 miliardy dolarů.