V březnu čeká Českou republiku další sčítání lidu. Česká pošta už nyní shání pracovníky, kteří by s akcí pomohli jako sčítací komisaři. Brigádníky nabírá po celé republice a nabízí v průměru 180 korun za hodinu.

Tisíce brigádníků shání v těchto dnech Česká pošta kvůli plánovanému sčítání lidu. Sčítací formulář sice bude možné vyplnit elektronicky, podle odhadů Českého statistického úřadu ale 40 % lidí využije tištěnou variantu. S papírovými formuláři by Česká pošta podle dřívějších informací měla vyslat do terénu asi deset tisíc sčítacích komisařů.

 „Máme zkušenosti a znalosti, pracují u nás odborníci, disponujeme rozsáhlou sítí provozoven, máme místní znalosti a u občanů přirozenou autoritu. Nikdo asi nechce, aby sčítací formuláře s citlivými údaji sbíral kde kdo. Od toho je tady Česká pošta,“ říká generální ředitel pošty Roman Knap. „Oproti minulému sčítání zajišťujeme pro Český statistický úřad větší portfolio jednotlivých úkonů. Od geografických prací a tisku formulářů až po jejich distribuci, sběr a digitalizaci a následnou skartaci,“ dodává ředitel.

Na webových stránkách České pošty už v těchto dnech visí desítky inzerátů, které nabízejí práci sčítacího komisaře v pobočkách po celé republice. Úkolem komisařů bude distribuce sčítacích formulářů do domácností, poskytování podpory lidem během vyplňování a následný sběr a kontrola formulářů.

Brigádu přitom zvládne prakticky každý. V únoru zájemci dostanou školicí materiály, které si sami projdou doma. Přímo na pracovišti jim pak zaměstnanci pošty ukážou, jak používat mobilní aplikaci, kterou budou během roznášky potřebovat.

Samotná brigáda bude probíhat od 8. do 19. března a od 14. dubna do 11. května. Pracovat je možné každý všední den od 15:30 do 20 hodin, o víkendech pak od 8:30 do 18 hodin. Mzda se pohybuje v rozmezí 177 – 183 korun za hodinu.

Elektronické sčítání se bude konat od 27. března do 9. dubna. Kdo nevyplní formulář online, toho následně navštíví komisaři. Za nevyplnění, případně poskytnutí nepravdivých údajů, hrozí lidem pokuta až 10 tisíc korun.