Ruská invaze měla podle původních plánů Kremlu trvat jen pár dní. Realitou však je, že trvá více než tři měsíce a mír je stále v nedohlednu. Důvodů, proč ruské síly neobsadily v prvních dnech války hlavní město Kyjev, je několik. Hrdinsky k tomu však přispěl také patnáctiletý chlapec Andrej Pokrasa. Jeho příběh dokonce zveřejnila oficiální stránka Ukrajiny na sociální síti.

Mladík pomocí běžného dronu zaměřil polohu ruských jednotek směřujících na Kyjev, díky čemuž je mohli zneškodnit ukrajinští vojáci. Obrana Kyjeva totiž nepočítala s tím, že ruské síly opravdu na město zaútočí, nebyla proto dostatečně připravena.

Když ukrajinští vojáci potřebovali zjistit GPS souřadnice ruské kolony směřující na ukrajinské hlavní město, Andrej byl zřejmě jediný, kdo měl v okolí zkušenosti s dronem. Obránci jej proto požádali o pomoc. Chlapec se prostřednictvím svého malého dronu přiblížil k ruské armádě mezi Kyjevem a Žytomyrem. Když zjistil přesnou polohu, informace přes svého otce předal ukrajinským vojákům, informoval britský deník Daily Mail.

Podrobnosti této úspěšné mise se na veřejnost dostávají až tři měsíce poté. Andrej přiznal, že měl v tu chvíli strach, který však podle svých slov překonal, aby nedovolil Rusům napadnout jeho rodiště. Ukrajinští vojáci tvrdí, že to byl moment, který znamenal zásadní obrat v postupu ruských vojsk.

Ukrajinská armáda zároveň popsala, že první informace od Andreje byly velmi přínosné, vojáci mu proto následně odevzdali ovládaní k profesionálnímu dronu s kvalitnějším vybavením a delším doletem. Díky tomu se podařilo zničit ruské tanky a obrněná vozidla.

Ukrajinské jednotky poskytly Andrejovi i jeho rodině plnou ochranu. Chlapec nějaký čas dokonce dále fungoval jako operátor dronu, a to i přes svůj nízký věk. Jak prozradil velitel teritoriální obrany Jurij Kasjanov, Andrej nebyl jediným pomocníkem v teenagerském věku, který pomáhal ukrajinské armádě. „Cítí se jako svobodní lidé ve svobodné zemi, proto chtějí být její součástí,“ prozradil velitel.