Celá Velká Británie v těchto dnech žije oslavami sedmdesátého výročí nástupu královny Alžběty II. na trůn. Začaly ve čtvrtek vojenskou přehlídkou Trooping the Colour v centru Londýna. Následně 1500 vojáků a důstojníků zasalutovalo panovnici, která stála společně s dalšími členy královské rodiny na balkoně Buckinghamského paláce. Nic však netrvá věčně, a proto má britská vláda připravený plán pro případ královniny smrti.
Kódové označení plánu zní „London Bridge“. V něm je podrobně popsáno, co se bude dít v nejbližších chvílích a dnech po smrti panovnice, píše web Politico. Zpráva o úmrtí se nejprve dostane k čelním představitelům země. Konkrétně to bude premiér a několik ministrů, kteří ostanou informaci, že „Londýnský most spadl“. Následně se smutná zpráva dostane k rodině.
Předtím, než se smutná informace vypustí do celého světa, představitelé Spojeného království budou kontaktovat patnáctku zahraničních zemí, které jsou v Commonwealthu. Právě v nich je totiž Alžběta II. hlavou státu, jde například o Austrálii nebo Nový Zéland. Následně bude zpráva oznámena dalším šestatřiceti zemím, které byly součástí Commonwealthu v minulosti. Poprvé se o úmrtí dozví svět až o několik hodin později, a to prostřednictvím britské zpravodajské agentury Press Association. Původně měla právo zprávu zveřejnit veřejnoprávní stanice BBC.
Operace London Bridge
Správce Buckinghamského paláce oblečený do smutečního obleku vyvěsí na dveře sídla panovnice úmrtní list. Následně se zpráva objeví na webu Buckinghamského paláce, webová stránka královské rodiny se zbarví do černa.
Práce na plánu začala v 60. letech 20. století. Jde o spolupráci mezi královskou rodinou, ozbrojenými silami, vládou, královskými parky, anglikánskou církví a metropolitní policí. „Tento dokument byl vypracován s cílem připravit pastorační radu Wroxham (WPC) na smrt vysokého národního představitele,“ popisuje protokol. „Bude se revidovat dvakrát ročně, aby se zajistilo, že všechny informace zůstanou relevantní.“
Poté, co Buckinghamský paláci vydá oficiální prohlášení, následuje deset dní státního smutku. Datum úmrtí je označen jako „Den D“. Každý následující den bude označován jako „D+1“, „D+2“, „D+3“ až do „D+10“, tedy dne, kdy proběhne státní pohřeb ve Westminsterském opatství. Pokud by „D+10“ vyšel na neděli, přesune se pohřeb na pondělí, tedy „D+11“.
Po smrti panovnice následuje den „D+1“. Všechny vlajky budou staženy na půl žerdi a princ Charles bude prohlášen králem. To proběhne v paláci svatého Jakuba v 11 hodin, respektive ve 14 hodin v případě, že bude neděle. V poledne se pak bude prohlášení číst na Royal Exchange v Londýně. O den později, tedy „D+2“, se čtení uskuteční u padacího mostu edinburského hradu.
D+2: Rakev s královnou se vrátí do Buckinghamského paláce
Pokud královna zemře v rezidenci Sandringham ve východní Anglii, bude její tělo převezeno královským vlakem na železniční stanici St. Pancras v Londýne. Po příjezdu do hlavního města k rakvi dorazí premiér a další členové vlády.
Královským vlakem bude zesnulá panovnice převezena do Londýna také ve chvíli, kdy zemře na území Skotska. Pokud by cesta po železnici nebyla možná, spustí se operace s názvem „OVERSTUDY“. To znamená, že její tělo bude převezeno letecky. Premiér a ministři by se pak uvítací ceremonie zúčastnili na letišti.
D+3, D+4 a D+5: Smuteční přednesy
Třetí den po smrti královny přijme král Charles soustrast ve Westminsterském opatství. Po poledni zamíří na prohlídku Spojeného království, která začne návštěvnou skotského parlamentu, jeho program pak bude pokračovat bohoslužbou v katedrále svatého Jiljí v Edinburgh.
Král Charles čtvrtý den přicestuje do Severního Irska, kde přijme další projev soustrasti na hradě Hillsborough, dále se zúčastní bohoslužby v katedrále svaté Anny v Belfastu. Později proběhne nácvik operace s názvem „LION“. Tak se označuje smuteční průvod s rakví z Buckinghamského do Westminsterského paláce, který oficiálně proběhne pátý den po smrti královny.
D+6 až D+9: Rakev s královnou bude přístupná veřejnosti
Rakev se zesnulou panovnicí bude tři dny umístěna ve Westminsterském paláci, který bude přístupný 23 hodin denně. Šestý den od úmrtí proběhne nácvik státního pohřbu, sedmý den odcestuje král Charles do Walesu, aby přijal další projev soustrasti v tamním parlamentu.
D+10: Státní pohřeb
Samotný státní pohřeb proběhne ve Westminsterském opatství. V pravé poledne bude celá země držet dvě minuty ticha. „Bohoslužba proběhne v Kapli svatého Jiřího na hradě Windsor,“ popisuje web Politico s tím, že na stejném místě bude panovnice také pochována.
Život ve Velké Británii se zastaví
Ve chvíli, kdy se lidé dozvědí o smrti královny, mají ukončit veškerou práci a odejít domů. Pokud bude zasedat britský parlament, stejně tak přeruší jednání. Informaci o úmrtí dostanou také piloti britských aerolinií, aby mohli všem cestujícím oznámit tuto smutnou zprávu.
Všechny rozhlasové stanice dostanou příkaz, aby hráli pouze neutrální nebo smutnou hudbu. Veselé písničky budou úplně zakázány. Pro tento případ mají rádia předem připravené a schválené playlisty. V televizním zpravodajství bude zákaz nosit jakékoli barevné oblečení, moderátoři budou muset být v černém oblečení. Všechny pořady, seriály i filmy, které v tu chvíli poběží ve vysílání, okamžitě přeruší mimořádné zpravodajství.
Den po srrti královny se zavřou všechny banky i burza. Poté, co se princ Charles stane králem, změní se národní hymna. Aktuálně je v ní totiž napsáno „Bůh ohraňuj královnu,“, to se změní na „Bůh ohraňuj krále“.