O tom, že se nemusí vyplatit obcházet vládní protiepidemická opatření, se přesvědčil muž, který se o víkendu rozhodl přejít hranice nelegální cestou. Aby se vyhnul povinné karanténě, zvolil nebezpečnou cestu přes hory. Ta ho nakonec málem stála život.

Pastýř sobů zachránil v Norsku muže, který se dostal do problémů poté, co se ve špatném počasí pokusil na lyžích přejít do země ze sousedního Švédska, informoval deník The Guardian.

Nor se překonáním hor snažil obejít vládní opatření proti šíření nemoci covid-19. Ta nařizují lidem směřujícím do Norska předložit negativní test a následně absolvovat desetidenní karanténu v hotelu.

„Chtěl se vydat do Norska pro nějaké dokumenty a potom se zase vrátit do Švédska, kde se podílí na stavebním projektu,“ prozradil podle deníku Trond Helge Rönning z horské záchranné služby. „Aby se vyhnul karanténě, rozhodl se překročit hranici přes hory,“ doplnil.

Britský deník s odkazem na agenturu AFP informoval, že zhruba padesátiletý muž měl v plánu absolvovat čtyřicetikilometrovou cestu v těžkém terénu. Po 25 kilometrech cesty ho v sobotu zastihlo špatné počasí.

Nakonec ho zachránil místní pastýř, který ho předal dvěma rybářům u nedalekého jezera. Ti se o něj postarali do té doby, než dorazili záchranáři. „Byl promočený a podchlazený,“ prohlásil jeden z rybářů. Nor se za své chování neomluvil a působil naštvaně. Kvůli porušení pandemických opatření ho zadržela policie.