Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović představil protiepidemická opatření, která v zemi platí od 1. dubna. Podle nich se turisté ze zemí schengenského prostoru, tedy i z České republiky, dostanou do Chorvatska jednodušeji. Podmínkou však je negativní antigenní test na koronavirus. Ten se netýká dětí do sedmi let v případě, cestují-li se svými rodiči. Vstup do země bude možný také s platným potvrzením o prodělání nemoci covid-19 nebo s potvrzením o vakcinaci.

Chorvatská vláda podle tamních médií nechtěla čekat na rozhodnutí Evropské unie ohledně takzvaných covidových pasů. Podle představitelů země úprava opatření lidem výrazně sníží náklady na dovolenou a cestování. Do konce března totiž bylo při vstupu do Chorvatska nutné předložit negativní PCR test, nebo zůstat v karanténě.

Podmínky vstupu do Chorvatska od 1. dubna:

Osoby, které nepřijíždějí bezprostředně ze států, resp. regionů EU/Schengenského prostoru s nízkým rizikem šíření Covid-19 podle aktuálního hodnocení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí („zelená zóna“), musí při vstupu předložit buď:

  • potvrzení o negativním výsledku testu na COVID-19 metodou PCR, nebo antigenního rychlotestu ze společného seznamu zemí EU zveřejněného Evropskou komisí, kdy od okamžiku testování do příjezdu na hraniční přechod neuplynulo více než 48 hodin; osoby, které se prokážou antigenním testem a hodlají v Chorvatsku strávit více než 10 dní, jsou povinné znovu se otestovat nejpozději 10. den svého pobytu,
  • potvrzení o očkování proti COVID-19, kdy uplynulo alespoň 14 dní od naočkování druhou dávkou, případně první dávkou, jedná-li se o očkovací látku, kterou se očkuje v jediné dávce,
  • pozitivní PCR nebo antigenní rychlotest ze společného seznamu zemí EU, kterým se potvrzuje, že se dotyčná osoba uzdravila z nákazy virem SARS-CoV-2, provedeného v průběhu uplynulých 180 dnů a staršího 11 dnů, nebo potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 vydané lékařem (možný vzor zde)
  • nebo jim bude nařízena domácí izolace v Chorvatsku při možnosti otestovat se metodou PCR nebo antigenním rychlotestem. V případě nemožnosti testování trvá domácí izolace 10 dní.

Z uvedených podmínek jsou vyňaty děti mladší 7 let cestující v doprovodu zákonných zástupců, pokud jejich zákonní zástupci tyto podmínky splňují. Podmínky vstupu nemusejí splňovat osoby, přijíždějící do Chorvatska z humanitárních důvodů spojených s pomocí oblastem zasaženým zemětřesením.