Titanic z roku 1997 nepochybně patří mezi nejpopulárnější snímky všech dob. Film o lásce dvou lidí z úplně jiných světů, kteří se dali dohromady silou osudu, ale kvůli obrovské tragédii jeden z nich zemře, zasáhl asi každou generaci. Jedna scéna se však zřejmě ve skutečnosti odehrála úplně jinak. Slavný režisér James Cameron toho později litoval, připomněl web The Vintage News

I přesto, že se režisér Cameron snažil, aby film vypadal co nejpřesněji, vykreslení jedné z hlavních postav lituje. Jde o důstojníka jménem William Murdoch, který zastřelil Jackova přítele Tommyho. Tato scéna je tak silná, že když si kapitán uvědomí, co právě udělal, rozhodne si vzít život a sám se střelí do hlavy.

Murdoch následně ve filmu plave na hladině oceánu hlavou dolů. Tato citově vypjatá scéna byla sestavena na základě výpovědi svědků. Událost se měla odehrát ve chvíli, kdy byly na hladinu spouštěny záchranné čluny a lidé bojovali o život. Výstřely ze zbraně mělo potvrdit více lidí.

Ve skutečnosti se to však mělo odehrát úplně jinak. Hugh Woolner, kterému se podařilo námořní tragédii v roce 1912 přežít už dříve prohlásil, že cestující skutečně viděli, jako Murdoch dvakrát vystřelil. Bylo to ale do vzduchu. Udělal tak prý proto, aby přinutil členy posádky k opuštění lodi.

Stejně Woolner údajně mluvil už při oficiálním vyšetřování potopení lodi. Podle jeho slov tak Murdoch ani jednou nevystřelil na lidi, ale každý výstřel směřoval do vzduchu.

Svědectví se liší

Někteří lidé však tvrdili, že ke střelbě do lidí skutečně došlo. Jeden z cestujících se vyjádřil, že viděl muže, který skutečně střílel do pasažérů a následně spáchal sebevraždu. Následně tento incident popsal v dopise své ženě, avšak nikde se nezmiňuje o jméně Murdoch.

Příběh o důstojníkovi, který údajně zabil cestujícího, se objevil i v časopise. Když vypukla panika, měl vyhrožovat, že pokud kdokoli nastoupí do záchranného člunu, tak ho na místě zastřelí. Údajně měl poté skutečně střílet a následně spáchat sebevraždu.

Jediným svědkem, který tvrdil, že zbraň měl v ruce právě Murdoch, byl již zmíněný Hugh Woolner. A ten, jak víme, hovořil pouze o střelbě do vzduchu. Mnoho lidí proto důstojníka vnímá spíše jako hrdinu a ne muže, který střílel do lidí. Cameron se proto rodině Murdocha v roce 2004 veřejně omluvil. Myslím, že nebylo správné vylíčit konkrétní osobu, v tomto případě prvního důstojníka Murdocha, jako toho, kdo střílel ze zbraně,“ uvedl slavný režisér.