Britská panovnice královna Alžběta II. si své letošní vánoční poselství vzala opravdu k srdci. Mluvila totiž především o svém zesnulém muži, princi Filipovi. Ten ji opustil letos v dubnu, bylo mu 99 let. Královně prý chybí jeho škodolibá jiskra v oku a typický smích.

Po neuvěřitelných 73 letech jsou právě tyto Vánoce prvními, které britská královna musela strávit bez svého milovaného Filipa. Na jeho úspěchy je prý nesmírně hrdá.

Při samotné události měla na sobě připnutou cennou brož safírové chryzantému. Tu nosila během líbánek v roce 1947 a poté i při 60. výročí svatby, upozornil deník The Times.

Letošní poselství bylo celkově jiné. Zatímco obyčejně je obklopena rodinnými fotografiemi, teď byla na stole jen jediná. Ta, na které si královna s princem Filipem vyměňují zamilované pohledy během oslav své diamantové svatby.

I když tak Filip už nemohl strávit s rodinou Vánoce, jako by s nimi byl. „Všichni jsme cítili jeho přítomnost,“ svěřila se královna v sobotním vánočním poselství. „Ačkoli je to pro mnohé čas velkého štěstí a dobré nálady, Vánoce mohou být těžké pro ty, kteří ztratili své blízké. Zejména letos chápu proč,“ dodala sentimentálně britská panovnice.

Během roku ale prý cítila velkou útěchu, která podle ní pramenila z vřelosti a mnoha poct Filipovu životu a dílu, a to nejen z celé země nebo Commonwealthu, ale z celého světa.

Jeho smysl pro službu, intelektuální zvědavost a schopnost z každé situace vymáčknout zábavu jsou nezapomenutelné,“ vzpomínala královna. „Ta škodolibá jiskra v oku byla stejná na konci, jako když jsem ho poprvé viděla,“ doplnila.

Ale život se skládá z posledních rozloučení a také prvních setkání. A i když mně i mé rodině chybí, vím, že by chtěl, abychom si Vánoce užili,“ pokračovala královna v projevu.