Britská královská rodina zaměstnává ve svých sídlech více než tisíc lidí, kteří jí každý den ulehčují život. Zatímco mnoho pracovních pozic je celkem standardních, o existenci některých z nich tuší jen málokdo.

Práce pro královskou rodinu rozhodně není jen pro vyvolené. Nabídky zaměstnání zveřejňuje Buckinghamský palác pravidelně na svých webových stránkách. Pokud plánujete životní změnu, na inzerát můžete klidně zareagovat i vy. Ta nejzajímavější povolání zveřejnil britský web Insider.

Restaurátor nábytku

Taková práce musí jistě vyhovovat každému s vášní pro restaurování historických kousků. Zájemce o takovou pozici musí mít také cit pro trendy dekorace. Podle popisku v inzerátu z roku 2019 se hledala osoba, který by zastávala pozici na hradě Windsor. V té době byl nabízený roční plat v přepočtu zhruba 720 tisíc korun, tedy nějakých 60 tisíc korun měsíčně.

Skladatel hudby

I když pro tuto pozici nejsou stanoveny žádné specifické znalosti, mistr hudby obvykle skládá písně pro královské nebo státní příležitosti. Pozice je na období deseti let a v současné době ji zastává významná hudebnice Judith Weir. Plat na tomto postu je v přepočtu přibližně 440 tisíc korun za rok. Lze však předpokládat, že toto povolání není na plný úvazek.

Správce rodinného rozpočtu

Tento důležitý úkol je momentálně přidělen siru Michaelu Stevensovi. Strážce královské kasy funguje jako pokladník a každý rok je povinen zveřejnit zprávu o finančním majetku rodiny. Člověk na této pozici si za rok vydělá více než 5 milionů českých korun. To znamená, že si každý měsíc přijde na sumu přes 400 tisíc.

Astronom

Královský astronom pomáhá Alžbětě II. dělat rozhodnutí na základě postavení hvězd, na starosti má však také mnoho dalších věcí, které souvisejí s astronomií. Současnou osobou v této úloze je Martin Rees, baron Rees z Ludlow. Pokud vám něco říká pojem Halleyho kometa, tak toto pojmenování pochází od Edmonda Halleyho, který v roce 1720 působil v pozici královského astronoma.

Operátor call centra

Každý týden do Buckinghamského paláce telefonují tisíce nedočkavých fanoušků a novinářů, což znamená asi 7 tisíc hovorů týdně. Vzhledem k obrovskému tlaku musí člověk na této pozici schopen pracovat s počítačem a mít zkušenosti s řešením konfliktů. Roční plat operátora je v přepočtu přibližně 670 tisíc korun ročně.

Umývač hrnců

Tohle je pravděpodobně jedna z mála pozic, na kterou nepotřebujete žádnou praxi ani zkušenosti. Umývač je součástí cateringové týmu, udržuje kuchyni čistou a pomáhá i s přípravou jídla. Jeho práce má však jednu velkou výhodu, cestuje totiž po boku královny při návštěvě jiných královských sídel. V popisu práce z roku 2018 se uváděl plat zhruba 580 tisíc korun za rok.

Porcovač masa

V době luxusních večeří, které Buckinghamský palác organizuje, je porcovač vždy po ruce, aby hostům nakrájel maso na dokonalé kousky. Pozice však není dostupná pro každého. Jde o specifické povolání, které se dědí z generace na generaci.

Hodinář

Královna Alžběta II. potřebuje celý tým odborníků na to, aby v jejich rezidencích manuálně nastavili čas při přechodu ze zimního na letní a naopak. Odborníci stráví dvakrát ročně 40 hodin upravováním času na více než tisícovce hodin.