Jednorázových roušek a respirátorů je v Česku stále nedostatek. Ministerstvo zdravotnictví proto vypracovalo návod, jakými prostředky se mají vybrané profese chránit. Chce tím zabránit plýtvání.

Rozhodnutí, zda použít k zakrytí obličeje látkovou roušku či respirátor, závisí na prostředí, ve kterém se lidé pohybují. Podle ministerstva závisí také na jejich profesi. Používání speciálních ochranných pomůcek na nesprávných místech může mít za následek jejich nedostatek. 

Stále se bavíme o množství pomůcek, ale už se ztrácí to klíčové, jak je používat. Odborníci proto připravili kuchařku, která říká, jaký typ ochranného prostředku je vhodný pro danou profesi a pro dané pracoviště. Současně je důležité klást důraz na správné nasazování a sundávání, včetně likvidace,“ informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).


Respirátory FFP3, společně s ochranou očí, by měli používat primárně zdravotníci, kteří pracující v prostředí s vysokou pravděpodobností kontaktu s infikovaným aerosolem. Jde například o urgentní příjem v nemocnicích či infekční kliniky s nakaženými pacienty nebo také pracovníky zdravotnické záchranné služby nebo laboratoří.

Respirátory nebo polomasky na úrovni FFP3 doporučuje ministerstvo používat také pracovníkům čističek odpadních vod.

Respirátory FFP2 jsou vhodné pro ostatní lékaře a lékárníky. „Dále pro zdravotnický personál na odběrových místech a zubní lékaře, kteří by měli mít respirátory doplněny štítem. Nosit by je měli také prodavači, řidiči MHD, hasiči, policisté a příslušníci armády, pokud jsou v častém přímém styku s veřejností,“ popisuje ministerstvo zdravotnictví.


Ostatním mají podle autorů doporučení stačit roušky jednorázové nebo látkové, případně respirátory FFP1. „Vzhledem k celosvětovému nedostatku ochranných pomůcek je akceptovatelné použití stejného respirátoru při péči o více pacientů se stejnou diagnózou bez sejmutí respirátoru, pokud není respirátor poničen, znečištěn či kontaminován,“ doplnilo ministerstvo.

Všechny doporuční ministerstva zdravotnictví k nošení respirátorů a roušek najdete zde.