Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury. Důvodem je jeho úterní šestihodinový projev v Poslanecké sněmovně, kterým blokoval jednání o novele pandemického zákona. Počínání Okamury přirovnal Kuba k legendární hlášce a označil ho za plácání nesmyslů.

Politická logika Tomia Okamury je jasná. Čím déle tě nechají v parlamentu u pultíku plácat úplný nesmysly, tím víc je to demokratický. Je to dost podobný úvaze, že čím víc pruhů, tím víc Adidas,napsal na twitteru hejtman Jihočeského kraje a šéf asociace krajů Martin Kuba.

Reagoval tak na úterní vystoupení Tomia Okamury na půdě Poslanecké sněmovny. Jeho proslov během schůze dolní komory trval bez přestávky šest hodin. Šéf SPD si vzal slovo krátce po zahájení jednání ve dvě hodiny odpoledne a držel si ho až do večera. Okamura přitom nevystupoval k žádnému konkrétnímu zákonu, ale převážně jen navrhoval body, kterými by se měla Sněmovna zabývat. 

Dlouhý monolog předsedy SPD přerušila na deset minut až přestávka vyhlášená místopředsedou Poslanecké sněmovny Janem Skopečkem (ODS) kvůli absenci členů vlády v jednacím sále.

Když se posléze Okamura vrátil k řečnickému pultíku a chtěl pokračovat, přišel Skopeček s procedurálním návrhem, aby poslanci mohli pokračovat v jednání i po 21. hodině. V tomto čase totiž za normálních okolností pracovní den poslanců končí. Koalice následně prodloužení odhlasovala, čímž ale Okamuru rozčílila. „To je normálně nastupující totalita a diktatura, co vy předvádíte. Jde o přímé ohrožení demokracie,“ opřel se do vládní koalice.

Kvůli obstrukcím SPD tak schůze poslanců pokračovala přes noc a celou středu. Sněmovna se ke schválení programu dostala až po dlouhých 30 hodinách. Zákonodárci by se měli zabývat novelou pandemického zákona, státním rozpočtem pro letošní rok nebo opětovnému vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

„Musím říct, že po pár jednáních, které jsem dnes musel absolvovat ve Sněmovně, se k nám na jih Čech vracím ještě radši než obvykle,“ glosoval na sociální síti dění v dolní komoře hejtman Kuba. „Jak říkal Zdeněk Svěrák ve Vratných lahvích: ‚Tady já bych nebyl rád‘,“ dodal hejtman.