Situace na Ukrajině nepochybně děsí celý svět. Na sociálních sítích se už několik dní objevují videa ruských tanků a dalších vojenských vozidel, na kterých se objevuje záhadné písmeno „Z“. Jaký je jeho skutečný význam, zatím jasné není. Jednu z možností však nastínil například bezpečnostní expert Andor Šándor. 

Spekulace o záhadném písmenu se objevily už před ruskou invazí na Ukrajinu, kdy se u hranic ruská armáda chystala k útoku. Analytik Rob Lee se tehdy domníval, že by značka „Z“ mohla odkazovat na na různé vojenské kontingenty. 

„Zdá se, že ruské vojenské síly poblíž hranic malují na vozidla značky, v tomto případě „Z“, aby identifikovala komanda či sestavy vojsk v boji,“ prohlásil před pár dny novinář Aric Toler, který pracuje pro investigativní web Bellingcat. Zároveň však přiznal, že se s tímto písmenem ještě nesetkal.

Podle webu se zároveň objevovaly spekulace, že písmeno odkazuje na ruského nepřítele číslo jedna. Tím má být ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. S tím souhlasí i bývalý příslušník tajné služby David Kime. Možnost, že by se mohlo jednat o symbol, který má odlišit ruskou techniku od té nepřátelské, naopak někteří experti vyvrací. Do verze totiž nezapadá fakt, že se písmeno „Z“ nenachází na všech vozidlech.

Jednu z variant vysvětlení pak nabízí bezpečnostní expert Andor Šándor. „Pamatuji si, že na našich transportérech v letech minulých byly tři nápisy. P – to znamenalo ‚Provozní‘, pak UP – to znamenalo ‚Uložené s průběhem‘ a pak U – jako ‚Uložené‘. Tak a P mohly jezdit stále, UP mohly najezdit jen určitý počet kilometrů a ty s písmenem U stály a byly jen pro případ konfliktu. Jestli toto může být obdobou, nevím. Nerad bych se mýlil,“ řekl webu Život v Česku. S jednoznačnou a jasnou odpovědí však zatím nikdo nepřišel.