Známý písničkář Jaromír Nohavica rozzuřil část veřejnosti. Odmítá totiž vrátit Puškinovu medaili, kterou mu Ruská federace udělila v roce 2018. Podle svých slov ji nedostal za válčení, ale za zpívání písní, řekl webu iDNES.cz. Někteří lidé mu však za rozhodnutí na sociálních sítích pěkně nakládají.

Zatímco mnoho lidí po celém Česku má kvůli invazi na Ukrajinu odpor k čemukoli ruskému, Jaromír Nohavica to zřejmě vidí jinak. Medaili za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur, kterou písničkář získal z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina, si plánuje nechat. 

„Nechávám si ji. Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení,“ reagoval Nohavica. Neuvažuje tak o stejném kroku jako slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser. Ten se ve čtvrtek na protest proti dění na Ukrajině a vpádu ruských vojsk ocenění vzdal.

Nohavica dále okomentoval také ruskou invazi. „Na to se dá říct jediné: je to hrozné,“ řekl webu. To ho však nezachránilo od ostrých reakcí veřejnosti. „Nohavica je morální zmetek. A s tím se bohužel nedá nic dělat,“ pustila se na twitteru do zpěváka například paní Světlana.   

„Nejde o to, za co medaili od Putina dostal, ale že mu ji dala ruka, co má na svědomí vraždy. Slušný člověk by ji spláchl do h*jzlu. Ale tam spláchl Jarek své svědomí,“ komentoval rozhodnutí autora slavných písniček další z diskutujících. 

„Medaili si dostal jako užitečný idiot. Probuď se,“ vzkázal pak písničkáři ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Že se mu nezvedá žaludek sama ze sebe,“ reagoval ostře také novinář Filip Titlbach.