I letošní Vánoce potěší milovníky vítězství dobra nad zlem. Česká televize pokračuje v tradici premiérových pohádek a tento rok nadělí hned čtyři – O vánoční hvězdě, Hodinářův učeň, O léčivé vodě a Loupežnická balada. Chybět nebude ani vánoční klasika jako Tři oříšky pro Popelku nebo Pelíšky.

„V této nelehké a nejisté době, v níž se nacházíme, a která pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, se snažíme především pomáhat. Dětem, které nemohou do škol, rodičům, kteří se o ně doma starají i seniorům, jež často musejí omezit kontakt s rodinou. A stejně jako letos na Vánoce prostřednictvím tradičních Adventních koncertů pomůžeme potřebným, tak znovu přineseme našim divákům i tolik očekávané, nové vánoční pohádky,“ informoval generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Premiérové pohádky televizních Vánoc

Diváci se na Štědrý večer mohou těšit na premiérovou pohádku O vánoční hvězdě, ve které se objeví například Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Aňa Geislerová, Zlata Adamovská, Ondřej Sokol nebo Matěj Hádek. „Příběh propojuje lidský svět, inspirovaný obrázky Josefa Lady, s hvězdným nebem plným unikátních filmových efektů,“ doplnil k novince Dvořák.

Štědrovečerní pohádku plnou sněhu režíroval Karel Janák. V podhůří Západních Tater našel vhodné místo, kam umístit malebnou vesnici, v níž žije učitel Václav a kde se objeví hvězda Denička, kterou na zem srazila žárlivá Proxima. Známý režisér se tak po oblíbených Dvanácti měsíčcích opět vrací k zimním příběhům. „Tehdy jsem se zařekl, že už v zimě točit nebudu. Ale film O vánoční hvězdě by bez sněhu přišel o svou krásnou atmosféru. Takže jsem musel porušit své předsevzetí a znovu se pustit do zimního natáčecího dobrodružství,“ přiznává Janák.

Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, tak se mi s natáčením pojí spousta emocí,“ vzpomíná představitelka Deničky Tereza Ramba. „V mé poměrně bohaté kariéře pohádky úplně chybí, až na italskou Princeznu Fantaghiro a Anděla Páně, kde se mihnu zhruba na tři vteřiny. Toužila jsem po české. A když přišla Proxima, chtěla jsem už jen a jen ji,“ dodala Aňa Geislerová.

Na První svátek vánoční Česká televize nabídne pohádku Hodinářův učeň. Příběh o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů. „Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ prozradil představitel hlavní role hamižného hodináře Viktor Preiss.

Druhý svátek vánoční potěší všechny příznivce příběhů o lásce a spravedlnosti. To slibuje pohádka koprodukční česko-slovenská pohádka O léčivé vodě, kterou režíroval Ján Sebechlebský. V hlavních rolích se představí například Linda Rybová, Darija Pavlovičová, Jakub Spišák nebo Petr Vaněk. Tradicí České televize je i pohádka ve znakovém jazyce. V té letošní, Loupežnické baladě, se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět ale nebudou skryté titulky ani dabing. 

Oblíbená vánoční klasika

Ve vysílání České televize se objeví i pohádky a komedie, vez kterých si už většina diváků neumí Vánoce vůbec představit. Chybět tak nebudou populární pohádky jako Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně a Dvanáct měsíčků. Program doplní komedie Pelíšky, Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím, Tajemství hradu v Karpatech, Tajemství staré bambitky nebo Na samotě u lesa.

Kromě pohádek jsou neodmyslitelnou tradicí spojenou s Českou televizí také Adventní koncerty, které letos budou pomáhat již po třicáté. Veřejná sbírka opět podpoří čtyři neziskové organizace, letos pod patronací Jakuba Bažanta, Jitky Čvančarové, Václava Hudečka a Leony Machálkové.

Nový rok plný premiér

V poslední den letošního roku nebude chybět silvestrovské vydání oblíbeného pořadu 168 hodin, na který naváže speciální díl Zázraků přírody s Marošem Kramárem a Vladimírem Kořenem. Zpěvačka a moderátorka Monika Absolonová zavzpomíná na Karla Gotta. Ve speciálním pořadu jej představí nejen jako božského zpěváka, ale i jako člověka, který miloval humor a nadsázku. Silvestrovské vydání dostane i talk show Karla Šípa Všechnopárty.

V novém roce pak Česká televize přinese komedii Poslední Aristokratka, filmovou podobu knižního bestselleru v režii Jiřího Vejdělka. Těšit se mohou diváci i na komedii Vlastníci režiséra Jiřího Havelky. Snímek získal tři ocenění Český lev a dvě Ceny české filmové kritiky.