O jedinečný počin na poli techniky se postarala filmová společnost Disney. Působivé, ale zároveň i trochu strašidelné. Vyvinuli totiž robota, který mrká jako člověk a interaguje s okolím.

Za unikátní technologií stojí inženýři z Disney Research, Walt Disney Imagineering a vědci z Univerzity v Illinois a Kalifornského technologického institutu.

Zatímco většina humanoidních robotů při komunikaci s člověkem upřou nehybně „svůj zrak“ na lidskou tvář, Disney se snažil při vývoji robota přiblížit lidskému chování. Oči mírně těkají, hlava se hýbe, a mění se i směr pohledu.

Právě pohled je důležitým sociálním signálem, díky kterému si vytváříme názor na druhou osobu. „Například lidi, kteří s námi navazují větší oční kontakt, vnímáme jako nám podobné. Cítíme, že jsou inteligentní, svědomití, upřímní a důvěryhodní.“ rozebírá tým ve své vědecké práci.

Reagovat na okolí a přizpůsobit tomu pohyby dokáže robot pomocí senzorů na hrudníku. Upozorní robota na to, kdy se má otočit, jakým směrem má natočit oční bulvy a imitovat tak lidské svaly. Mírné pohyby nahoru a dolů mají za cíl napodobit pohyby hlavy při dýchání.

K čemu taková technologie vůbec je?

Nabízí se použití mrkajících robotů ve filmech. Nicméně nereálné to není ani v zábavních parcích společnosti. Výzkumné oddělení už nějakou dobu pracuje na výrobě realističtějších robotů. V roce 2018 spatřil světlo světa robot Stickman, který dokáže předvádět vzdušnou akrobacii.

Pro použití v dětských atrakcích budou ale přece jen nuceni na robota přidat i kůži, jinak by malé návštěvníky Disneylandu mohl vyděsit.