O jedinečný počin na poli techniky se postarala filmová společnost Disney. Působivé, ale zároveň i trochu strašidelné. Vyvinuli totiž robota, který mrká jako člověk a interaguje s okolím.

Za unikátní technologií stojí inženýři z Disney Research, Walt Disney Imagineering a vědci z Univerzity v Illinois a Kalifornského technologického institutu.

Zatímco většina humanoidních robotů při komunikaci s člověkem upřou nehybně „svůj zrak“ na lidskou tvář, Disney se snažil při vývoji robota přiblížit lidskému chování. Oči mírně těkají, hlava se hýbe, a mění se i směr pohledu.

Z dělnické rodiny do čela Apple, Tim Cook slaví šedesátku. Jak dostal místo po Jobsovi?

Právě pohled je důležitým sociálním signálem, díky kterému si vytváříme názor na druhou osobu. „Například lidi, kteří s námi navazují větší oční kontakt, vnímáme jako nám podobné. Cítíme, že jsou inteligentní, svědomití, upřímní a důvěryhodní.“ rozebírá tým ve své vědecké práci.

Reagovat na okolí a přizpůsobit tomu pohyby dokáže robot pomocí senzorů na hrudníku. Upozorní robota na to, kdy se má otočit, jakým směrem má natočit oční bulvy a imitovat tak lidské svaly. Mírné pohyby nahoru a dolů mají za cíl napodobit pohyby hlavy při dýchání.

Miliardář Bill Gates na pohovoru? Prozradil slabé stránky i vysněnou výplatu

K čemu taková technologie vůbec je?

Nabízí se použití mrkajících robotů ve filmech. Nicméně nereálné to není ani v zábavních parcích společnosti. Výzkumné oddělení už nějakou dobu pracuje na výrobě realističtějších robotů. V roce 2018 spatřil světlo světa robot Stickman, který dokáže předvádět vzdušnou akrobacii.

Pro použití v dětských atrakcích budou ale přece jen nuceni na robota přidat i kůži, jinak by malé návštěvníky Disneylandu mohl vyděsit.