Snad každý z nás touží po zdravých a bílých zubech, ty ale potřebují pravidelnou a kvalitní péči. Dokud nic nebolí, chová se mnoho lidí ke svým zubům lhostejně. Denně je namáhají a ničí některými potravinami. Na co si ale dát pozor, aby vaše zuby vydržely pevné a zdravé?

Kyselé a lepkavé potraviny, citrusové plody

Je všeobecně známé, že lepkavá a sladká jídla zvyšují riziko vzniku zubního kazu. Škodlivé mohou být i zdravé potraviny jako například ovocné smoothie. Problémové mohou být dokonce i citrusové plody. I když jsou velmi populární a mají vysoký obsah minerálů a vitamínů, obsahují také množství cukrů a kyselin, upozorňuje web organizace American Dental Group.

Abyste ochránili své zuby, můžete pít přes slámku nebo si jednoduše vypláchnout ústa čistou vodou. Zabráníte tak poničení zubní skloviny. Všechny lepkavé látky, které zůstanou na zubech, totiž vytváří kyseliny, které nastartují proces rozpadu.

Kousání do věcí

I když zuby vypadají pevně, neměli byste s nimi kousat vše, co vám přijde pod ruku. Nepoužívejte je k otevírání obalů ani ke kousání nehtů. Mimochodem, právě kousání nehtů může dokonce vést k zánětu dásní a následné ztrátě zubů.

Špička každého zubu je nejtenčí a nejslabší, při nevhodném kousání proto dochází k odlamování. Riziko představuje také kousání kostek ledu. Jejich tvrdý povrh může lehce poškodit zubní sklovinu nebo dokonce nepříjemné zlomení zubu.

Káva a alkohol

Káva zubům opravdu neprospívá. Nejenže je může zabarvit do nepěkných odstínů, kofein obsažený v oblíbeném nápoji navíc vysušuje ústa. Sliny v puse mají čistící funkci, pokud je ale v ústech sucho, proces nefunguje. Podobně jsou na tom také alkoholické nápoje, které také snižují množství slin. Nadměrné pití navíc zvyšuje riziko rakoviny ústní dutiny.

Skřípání zuby

Stresující a rychlý svět způsobuje, že čím dál více lidí trápí problémy spojené s nočním skřípáním zubů. Někteří přitom vůbec netuší, že to dělají. Pokud vás ale ráno bolí čelisti a tvář, zřejmě mezi ně patříte. Podobné chování přitom může mít za následek zničení zubní skloviny nebo lámání zubů. Pokud si myslíte, že máte tento problém, poraďte se se svým zubním lékařem. Existují totiž speciální chrániče, které mohou vaše zuby ochránit.

Nesprávná zubní hygiena

Čistění zubů je potřeba nezanedbávat, ale ani nepřehánět. Používáním kartáčku s tvrdými štětinkami a opakující se pohyby tam a zpátky, mohou způsobit opotřebení zubní skloviny a přispět k ústupu dásní. Je proto lepší používat měkčí kartáček.

Zuby byste si měli čistit ráno i večer, a to dvě až tři minuty. Na mezizubní prostory používejte raději malý zubní kartáček než nit. Při jejich používání si totiž můžete pořezat dásně a způsobit si zánět dásní.

Ignorování problémů

Základem zdravých a krásných zubů je prevence. Návštěva lékaře až ve chvíli, kdy vás potká nesnesitelná bolest, je základem mnoha problémů. Neviditelný může být zprvu například zubní kaz, zánět dásní nebo ucpaný kanálek. Pravidelnou kontrolou a dentální hygienou si udržíte přehled o stavu vašeho chrupu.