Světově známá společnost Walt Disney byla v minulosti několikrát kritizována za některé scény ve svých filmech, které údajně mají zobrazovat rasové stereotypy. Teď se společnost zpovídá ze svých hříchů. V rámci své iniciativy „Stories Matter“ varuje před sledováním vlastních filmů.

Diváci internetové televize Disney+ nově před vybranými filmy narazí na varování. Dozvědí se v něm, že se chystají sledovat film, který obsahuje rasové stereotypy. „Ty byly špatně tehdy a špatně jsou i dnes. Než abychom je odstranili, chceme raději uznat jejich škodlivý dopad, poučit se z toho a spustit diskuzi, tvrdí v upozornění společnost, podle které navíc některé scény podporují negativní zobrazení lidí a kultur. Na krok Disney upozornil web Bussiness Insider.

Někteří uživatelé Disney+ sdíleli fotografie varování na Twitteru.

Mezi nebezpečné filmy Disney zařadil Petra Pana (1953), Aristokočky (1970), Knihu džunglí (1967), Lady a Trampa (1955), Dumbo (1941) a Švýcarského Robinsona (1960). Na webu Stories Matter pak uvádí i přesné důvody závadnosti filmů, které ale zůstávají v neupravené formě.

Například ve film Petr Pan jsou údajně zobrazeni američtí domorodci – indiáni (pozn. psáno jako native people) stereotypním způsobem. „Neodráží ani rozmanitost domorodých obyvatel, ani jejich autentické kulturní tradice,“ vysvětluje společnost Disney. „Mluví nesrozumitelným jazykem a opakovaně je označuje za ruďochy, což je urážející. Petr Pan s kamarády tančí, nosí čelenky s peřím a přivlastňují si cizí kulturu,“ pokračuje firma na svém webu.