Třetí dávka vakcíny od firem Pfizer/BioNTech chrání před covidem-19 devět až deset měsíců po očkování a možná i déle. Takové jsou závěry nejnovější studie izraelských vědců, které unikly do médií. Informoval o tom zpravodajský web Times of Israel s odkazem na televizi Channel 12.

Výsledky studie, na které pracovali vědci z nemocnice Tel ha-Šomer v Izraeli, mají být veřejnosti prezentovány na konci měsíce. Už nyní je však jasné, že třetí dávka vakcíny má v porovnání s dvěma předešlými rozdílné účinky. V těle člověka totiž podle výsledků výzkumu vytvoří ještě více protilátek, které ve zvýšené míře poskytují ochranu před samotnou nákazou koronavirem.

Informace podle zpravodajského webu poskytli izraelské televizi Channel 12 někteří vědci, kteří se na studii podíleli. Další detaily však mají být zveřejněny až při oficiálním představení výsledků.

Pozitivní vliv přeočkování už dříve potvrdila jiná izraelská studie, kterou zveřejnil vědecký časopis The Lancet. Podle ní třetí dávka chrání před hospitalizací až na 93 procent, a to i v případě velmi rozšířené delta varianty koronaviru.

Výsledek je podle autorů studie přesvědčivým důkazem, že i nebezpečnější variantu je možné mít plně pod kontrolou díky současným vakcínám bez toho, aniž by bylo nutné složitě vyvíjet a schvalovat nové látky.

Izrael začal očkovat třetí dávkou vakcíny jako první na světě už loni v červenci. A to v době, kdy se v zemi začala nekontrolovatelně šířit delta varianta koronaviru, která dokázala částečně obejít imunitu i u lidí naočkovaných dvěma dávkami.