Nouzi o peníze nepochybně nemají. Letošek se však pro ně stává rokem, kdy z jejich majetku ubyly miliardy dolarů. I když je šéf Tesly Elon Musk pořád nejbohatším mužem planety, jeho majetek se propadl téměř o 62 miliard dolarů, tedy asi 1,5 bilionu korun. Pohoršil si také zakladatel Amazonu Jeff Bezos nebo šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Vyplývá to z žebříčku Bloomberg Billionaires Index.

V případě Muska má být za vším to, že jeho automobilka Tesla zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku pokles dodávek. Přispělo k tomu zejména zavření továrny v Číně kvůli šíření onemocnění covid-19. Největší světový výrobce elektromobilů tvrdí, že v období od dubna do června 2022 dodal na trh kolem 255 tisíc aut. To bylo o osmnáct procent méně, než v předcházejících třech měsících. Od ledna do března totiž automobilka dodala klientům více než 310 tisíc elektromobilů.

Pokles je pro automobilku zklamáním, v letošním roce totiž chtěla dosáhnout silného růstu. Tesla zároveň plánuje otevření dvou nových továren v Německu a v americkém Texasu.

Bezos i Zuckerberg

Propad majetku je evidentní také u zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose. O více než polovinu se pak snížil také čistý majetek šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Ten dokonce vypadl z žebříčku deseti nejbohatších lidí planety.

Pětistovka nejbohatších lidí světa celkově přišla za první polovinu roku o 1,4 bilionu dolarů. Jde tak o nejprudší šestiměsíční pokles v historii. Zatímco v posledních dvou letech jsme byli svědky prudkého nárůstu bohatství nejmajetnějších lidí, dnes vidíme zvyšování úrokových sazeb ve snaze bojovat s všudypřítomnou inflací. I to je důvod, proč miliardáři chudnou.

I když ale nejbohatší lidé přichází o obrovské sumy, rozhodne se z nich chudáci nestanou. Elon Musk drží majetek ve výši 214 miliard dolarů, za ním následuje Jeff Bezos se 137 miliardami. Top trojici uzavírá francouzský podnikatel Bernard Arnault (123 miliard dolarů), který ovládá světoznámé značky jako Louis Vuitton nebo Christian Dior. Na čtvrtém místě žebříčku Bloomberg Billionaires Index pak najdeme zakladatele Microsoftu Billa Gatese s majetkem 114,8 miliard dolarů.

Krypto krize

Jaké je to přijít o 80 miliard dolarů, na vlastní kůži pocítil Changpeng Zhao. Průkopník v oblasti kryptoměn ještě v lednu letošního roku debutoval v indexu Bloomberg Billionaires Index s odhadovaným majetkem 96 miliard dolarů. Aktuálně však zaznamenal propad na sumu 18,7 miliard dolarů. Důvodem jsou problémy ve světě virtuálních měn.

Kryptoměna Bitcoin uzavřela svůj nejhorší měsíc historii, když ztratila v červnu více než 38 procent své hodnoty. Virtuální měna Ether, která je podle tržní kapitalizace drohouu největší na světě, odepsala zhruba 47 procent, informuje americká stanice CNBC.