Exekutoři v posledních dnech dramaticky zvýšili tlak na vymáhání peněz od dlužníků. Tvrdí to neziskové organizace a také desítky podnikatelů, kteří už se s problémem obrátili na premiéra Andreje Babiše a Exekutorskou komoru a volají po reformě exekucí. Komora se ale brání tím, že pouze vykonává nařízení soudu.

V Česku by se už brzy měly na několik měsíců pozastavit exekuce movitých i nemovitých věcí. Právě toho se podle některých exekutoři obávají a na poslední chvíli se snaží z lidí dostat dlužné peníze, a to i za cenu zvýšeného nátlaku. Stojí to v otevřeném dopise, který Exekutorské komoře poslala nezisková organizace Člověk v tísni.

Ve vypjatých chvílích, jako je přicházející ekonomická krize, se ukazuje, jak je současné nastavení systému v ČR neudržitelné. Exekutoři jako soukromí podnikatelé maximalizují zisk i za cenu nucení dlužníků do dalších půjček, vyhrožováním zabavením počítačů a modemů dětem, které je potřebují k distanční výuce. Ukazuje se, že systém podnikání v exekucích nepůjde opravit jinak než jeho zrušením a návratem vymáhání pod kontrolu státu, tak jako tomu je v osmi z deseti nejvyspělejších států Evropy,“ říká Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni.

Od začátku krize se na exekuční help linku Člověka v tísni obrátilo více než 2500 lidí. Nárůst počtu případů je podle organizace značný. Jedná se především o žádosti o pomoc v situaci, kdy exekutor po dlužníkovi požaduje nepřiměřeně vysoké částky, které mají zabránit odvezení sepsaného majetku.

dopise mimo jiné zaznívá, že nefunguje soudní kontrola exekutorů. „Na jednoho dlužníka stále může dorážet pět, deset nebo i více exekutorů, kteří díky silně konkurenčnímu prostředí nejsou vykonavatelé veřejné moci, ale tvrdí byznysmeni obchodující s dluhy,“ píšou podnikatelé. Požadují zavedení principu koncentrace u jednoho exekutora a přidělování exekucí nezávislým soudem v rámci kraje. „Tím bychom zarazili kšeftování s dluhy, odstranili zbytečné papírování podnikatelů a zamezili vytlačování dlužníků mimo legální systém,“ dodávají.

Exekutorská komora se ale takovým nařčením brání. Podle nich je soudní kontrola exekutorů dokonce nejvyšší ze všech právnických profesí, podléhají totiž kontrole hned čtyř orgánů. Podle aktuálních dat Exekutorské komory také nic nenasvědčuje nárůstu exekucí. „Naopak, počet osob v exekuci, stejně jako počet zahájených exekucí, klesá. Nedůvodně strašit nárůstem o milion exekucí je v současné době pouze ničím nepodložená fabulace,“ tvrdí mluvčí komory Lenka Desatová.

Podle ní je komora otevřená jednáním o změnách v exekučním řádu, je ale především nutné si uvědomit, že žádný systém nic nezmění na tom, jak exekuce vznikají. „Na počátku je vždy dlužník, který dlouhou dobu nehradí své závazky, a věřitel, který vyčerpal všechny možnosti, jak získat své prostředky zpět, a proto se obrátil na soud. Ten pověří soudního exekutora provedením exekuce. Je tedy naprosto nepřístupné démonizovat soudní exekutory, kteří pouze vykonávají nařízení soudu,“ doplňuje Desatová.