Do konce ledna 2021 budou až na výjimky zastaveny exekuce movitých a nemovitých věcí. Vyplývá to z novely zákona, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Exekutorská komora naopak prosazovala, aby legislativní opatření bylo přijato pouze do konce letošního roku.

Novela zákona prodlouží nebo obnoví změny některých pravidel insolvencí a exekucí. Ty mají ochránit firmy a domácnosti před dopady koronavirové krize. Do konce ledna tak budou například pozastaveny až na výjimky exekuce movitých i nemovitých věcí. Vláda původně navrhovala odklad exekucí jen u movitých věcí, a to až do konce února 2021. O lednovém termínu ale nakonec rozhodli poslanci.

Rozhodnutí zákonodárců o pozastavení pouze do konce ledna uvítala také Exekutorská komora ČR. Ta původně prosazovala, aby výjimka skončila už na konci letošního roku. „Konec roku 2020 nám připadá dostačující, a to s ohledem na vyváženost z hlediska práv dlužníků a věřitelů,“ uvedla pro yookee.cz mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

Podle Desatové plošná účinnost opatření nespravedlivě chrání i ty dlužníky, kterých se současný stav dotkl pouze minimálně nebo vůbec a u takových pak není důvod k pozastavení provádění exekuce. Největší problémy může toto moratorium způsobit především běžným věřitelům, kteří se tak mohou dostat sami do platební neschopnosti. Jde zejména o živnostníky, kteří například nedostali zaplaceno za odvedenou práci. Nebo o zaměstnance, kterým dluží bývalý zaměstnavatel mzdu. Tu sice vysoudili, ale teď mají smůlu,“ doplnila mluvčí exekutorů.

Novela prodlouží také období, ve kterém dlužník dostává vyšší jednorázovou výplatu z jeho obstaveného účtu. Namísto obvyklého dvojnásobku se bude vyplácet do konce února 2021 čtyřnásobek životního minima. Zákon počítá také s tím, že firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset podat až do konce června příštího roku insolvenční návrh.