Pokud jste už někdy navštívili pár restaurací McDonald’s, nejspíš budete souhlasit s tím, že vypadají téměř všude stejně. A to nejen u nás, ale po celém světě. Existují ale takové, kde byste na první pohled populární řetězec rychlého občerstvení rozhodně neočekávali. Legendární Big Mac nebo typické hranolky si tak můžete vychutnat třeba v letadle, budově bývalé banky nebo ve starých železničních vagonech.

LINDVALLEN, ŠVÉDSKO

Dostali jste někdy při sjíždění hor na lyžích chuť na hranolky nebo pořádný burger? Švédové zřejmě ano, proto si na úpatí sjezdovky v horském středisku Lindvallen postavili Mekáč. A to nejen tak obyčejný, namísto tradičního McDrive zde najdete McSki – tedy okénko pro lyžaře.

Horský srub otevřeli v roce 1996 v oblíbeném letovisku asi 320 kilometrů od Stockholmu. Kromě okénka pro lyžaře nabízí i standardní posezení uvnitř v teple. Hladových lyžařů a snowboardistů se tam podle webu Mental Floss vejde na 140. Snad se podobné vymoženosti dočkáme jednou i u nás, třeba ve Špindlerově Mlýně.

CLIFTON HILL, MELBOURNE, AUSTRÁLIE

Na předměstí australského Melbourne najdete McDonald’s v nečekané podobě. V budově bývalého hotelu Clifton Hill postavené ve stylu art deco v roce 1937 architektem Jamesem Hastie Wardropem tak působí pobočka rychlého občerstvení poněkud nečekaně.

Skoro nedotčený historický interiér a celkový stav budovy ji přinesl i památkovou ochranu, píše turistický web Visit Melbourne. Je považována za jednu z nejcennějších staveb státu Victoria. Původní restaurace byla zrušena v roce 1988 a krátce poté se zde usídlily tak typické zlaté oblouky.

Mattinbgn / CC BY-SA 3.0

Pobočka McDonald’s na okraji australského Melbourne v původním art deco hotelu Clifton Hill ze 30. let | FOTO: Mattinbgn / CC BY-SA 3.0

KRISTIANSAND, NORSKO

Kristiansand je pátým největším městem Norska. Svítí zde mnohem více slunce než ve většině území země, můžete zde navštívit i pláže omývané baltským mořem. Každý rok se na ní koná i plážová party, které se podle turistického portálu Visit Norway účastní na 60 tisíc návštěvníků.

A právě v jeho centru najdete unikátní Mekáč, nachází se v útrobách bývalé banky. Do ní se ale bohužel nedostanete grandiózním vstupem z rohu ulice lemovaným sloupy, nýbrž bočním vchodem, který už ale vypadá jako klasická pobočka.

Za zmínku stojí i jejich norské menu, které si v oblíbeném fastfoodu můžete dát. McLaks je sendvič s pečeným lososem a koprovou omáčkou.

Trolvag / CC BY-SA 3.0

V norském Kristiansandu si našel McDonald’s své místo v budově bývalé banky | FOTO: Trolvag / CC BY-SA 3.0

DALLAS, USA

Hned vedle dallaské zoologické zahrady se nachází unikátní zvířecí McDonal’s. O sloup se opírá gorila, na střeše pak trůní slon, šimpanz či žirafa. Tím to ale nekončí, podobnou výzdobu najdete i uvnitř, píše web Only in Your State.

Gepard nebo žirafa tak bude celou dobu při jídle vedle vás. Na zdech pak můžete spatřit kreslenou výzdobu plnou zvířecích motivů. Možná jde trochu o kýč, ale upřímně – které dítě by to cestou ze zoo nenadchlo?

Gabe Taviano / CC BY-NC 2.0

Zvířecí motivy na fasádě lákají děti v blízkosti zoologické zahrady v texaském Dallasu | FOTO: Gabe Taviano / CC BY-NC 2.0

ROSWELL, USA

V nenápadném městečku Roswell žije asi jen 48 tisíc obyvatel, přesto je pátým největším městě státu Nové Mexiko. Kromě toho, že se zde narodil country zpěvák John Denver nebo známá hollywoodská kráska Demi Moore, bylo městečko svědkem mimozemských událostí.

Tedy alespoň se to tvrdí. V roce 1947 bylo v jeho blízkosti pozorován neidentifikovaný létající objekt, jeho havárie a pak vyproštění údajných trosek asi 127 kilometrů od Roswellu. To vše jen osm dní po prvním široce zdokumentovaným poválečným případem pozorování UFO Kenethem Arnoldem.

Začala se rozšiřovat různé fámy a do městečka se začali stahovat turisti, kteří věřili v mimozemšťany. Z Roswellu se tak stala oblíbená destinace vyznavačů konspiračních technologií. I to je důvodem, proč má tamní McDonald’s podobu létajícího talíře.

Jen / CC BY-NC-ND 2.0

JenMekáč v americkém Roswellu připomíná UFO | FOTO: Jen / CC BY-NC-ND 2.0

TAUPŌ, NOVÝ ZÉLAND

Velmi netradiční restaurace se nachází na místě, kde býval autobazar. Jeho majitel zakoupil vyřazené letadlo, aby nalákal zákazníky. Šlo o model Douglas DC-3, který byl postaven v roce 1943. Létal s ním novozélandský South Pacific Airlines.

McDonald’s pozemek pod autobazarem odkoupil, a to i s letadlem, který společnost přestavěl na restauraci, píše web First We Feast. Pojme pouhých 20 zákazníků, což je podstatně méně, než když letadlo sloužilo své původní funkci. Místo tam totiž zabírají stolky, které v interiéru původně nebyly.

Michael Coghlan / CC BY-SA 2.0

Mekáč v novozélandském městě Taupō našel své útočiště ve vyřazeném letounu | FOTO: Michael Coghlan / CC BY-SA 2.0

SEDONA, USA

V americké Sedoně panují velmi přísné stavební předpisy, a to kvůli ochraně kulturního a přírodního dědictví. Mekáč tak na ně musel přistoupit a vyměnit zlaté oblouky za tyrkysové. Samotná stavba pak má přírodní barvu a odpovídá tamnímu architektonickému stylu, který je pro Sedonu typický.

Doug Kerr / CC BY-SA 2.0

McDonald’s v arizonské Sedoně se musel přizpůsobit přísným podmínkám památkové ochrany | FOTO: Doug Kerr / CC BY-SA 2.0

BARSTOW, USA

Pokud si někdy vyjedete na vysněný roadtrip po Spojených státech a využijete k tomu legendární dálnici Route 66, zastavte se v Barstow Station. Na historickém nádraží se nachází nejeden fastfood, Mekáč mezi nimi ale trochu vyniká. Restaurace je totiž umístěná ve starých vlakových vagónech.

Erik Thauvin / CC BY-NC-SA 2.0

Na bývalém nádraží v kalifornském Barlow si Bigmac sníte ve starých vagónech | FOTO: Erik Thauvin / CC BY-NC-SA 2.0