Internetový gigant Google oznámil změny ve své populární službě Google Photos. Uživatelé už nebudou moci zdarma využívat neomezený prostor pro své fotografie a videa. Na firemním blogu to oznámila viceprezidentka Google Photos Shimrit Ben-Yairová. 

Služba Photos původně vznikla jako součást dnes už zrušené sociální sítě Google+ a postupně se z ní stal jeden z nejpoužívanějších produktů firmy. To se ale v příštím roce nejspíše změní. Google oznámil, že od 1. června 2021 omezí volnou kapacitu na svých serverech. Každá fotografie, kterou uživatelé do aplikace nahrají, se tak bude započítávat do základního 15 GB limitu dat, který Google nabízí zdarma jako součást všech svých služeb. Dobrou zprávou naopak zůstává, že všechny fotografie nahrané do 31. května příštího roku se do datového limitu započítávat nebudou.

Nahrávat fotografie v plném rozlišení zdarma není možné už nyní. Google postupně tuto možnost omezil a uživatelé mohli bezplatně nahrávat pouze fotografie ve vysokém rozlišení. To znamená v nižším rozlišení, konkrétně do velikosti 16 megapixelů. 

Firma však k omezení přistupuje z pochopitelných důvodů. Počet fotografií, které lidé na servery společnosti ukládají, se v posledních letech zásadně zvýšil. Aktuálně je v Google Photos uloženo více než 4 biliony fotografií a každý týden je nahráno dalších 28 miliard nových fotografií a videí,“ vysvětluje na firemním blogu viceprezidentka Photos Shimrit Ben-Yairová.

Uživatelům tak od příštího roku bude muset stačit 15 GB limit, ten však podle Google nevyužije osmdesát procent uživatelů ani za deset let. V případě, že by někomu prostor přeci jen nestačil, může si za uložiště připlatit ve společném účtu Google One. Tou nejlevnější možností je 100 GB v přepočtu za zhruba 59 Kč měsíčně, naopak tou nejvyšší variantou je 30 TB za zhruba 9 tisíc korun.

Pokud o možnost využívat neomezeně službu Google Photos zdarma uživatele přijít nechtějí, existuje výjimka. Omezení se nedotkne mobilních telefonů Pixel od první po současnou generaci.