Česko si dnes připomíná dva důležité historické momenty, které přepsaly chod dějin. Většina vzpomínkových akcí na 17. listopad 1939 a 1989 se však kvůli epidemii koronaviru přesunula do internetového světa. K oslavám se proto připojila i společnost Google, která společně s projektem Paměť národa spustila interaktivní online výstavu. 

Den boje za svobodu a demokracii – významný den, který si každý rok připomínáme právě 17. listopadu. K tomuto datu se vážou hned dvě historické události. V roce 1939 proti studentům krvavě zakročili němečtí nacisté, zatýkání a popravy pak skončily uzavřením vysokých škol. Právě k připomenutí tohoto masakru se studenti sešli znovu v roce 1989 na povolené demonstraci. Shromáždění nakonec přerostlo k protestům proti komunismu a veřejná bezpečnost studenty surově zbila. Tato událost odstartovala sametovou revoluci a vedla k pádu tehdejšího režimu.

Není proto divu, že si události let 1939 a 1989 připomínáme každoročně. Letos se však kvůli koronavirovým opatřením a nouzovému stavu vzpomínkové akce na 17. listopad přesunuly hlavně do virtuálního prostoru. Lidé je tak mohou sledovat z pohodlí domova na internetu.

Historické momenty připomíná také interaktivní online výstava na Google nazvaná Studentské revoluce. Speciální sbírka obsahuje dobové dokumenty, fotografie a videa z tehdejších demonstrací společně s výpovědí lidí, kteří se událostí účastnili. 

On-line expozice Studentské revoluce vypráví dramatický a dojemný příběh mladých lidí, studentů z let 1939 a 1989, kteří se s nasazením svého života postavili proti bezpráví. To je něco, co Česko může nabídnout jako inspiraci zemím, kde lidé o svoji svobodu stále bojují,“ okomentoval pro idnes.cz Mikuláš Kroupa, spoluzakladatel projektu Paměť národa se kterým český Google na výstavě spolupracuje.

Podle Kroupy Paměť národa na Google patří. Nejsme zaprášeným archivem pro hrstku nadšenců, ale moderní digitální online databáze. Zpřístupňujeme unikátní obsah – desetitisíce hodin filmových a zvukových záznamů vyprávění starých lidí, desetitisíce fotografií a dalších dokumentů,doplnil.

Česko si připomíná 17. listopad: