Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook dnes (1. listopadu 2020) slaví 60. narozeniny. Do čela firmy nastoupil v roce 2011, když nahradil nemocného Steva Jobse. Apple se pod vedením Cooka vyhoupnul na nejhodnotnější společnost světa. Před několika lety pak šokoval prohlášením, že je homosexuál. Kdo je Tim Cook a jak se do křesla ředitele technologického gigantu dostal?

Když Tim Cook usedl před devíti lety do čela společnosti Apple, rozhodně mu nebylo co závidět. Tehdejšího šéfa firmy Steva Jobse totiž mnozí považovali za nenahraditelného. Byl to ale právě Jobs, kdo si jej vybral za svého nástupce. Když si mě Steve vybral, věděl, že nejsem jako on, že nejsem jeho kopie,“ prozradil Cook v rozhovoru s americkým novinářem Charliem Rosem. 

Dnes je již jasné, že měl Steve Jobs při výběru šťastnou ruku. Minimálně, pokud jde o výsledky firmy. Apple pod vedením Tima Cooka vyrostl v nejhodnotnější firmu na světě. Když Jobs opouštěl křeslo šéfa technologického obra, měla společnost tržní hodnotu okolo 230 miliard dolarů. Letos v srpnu Apple pokořil magickou hranici 2 bilionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 43,8 bilionu korun. Timu Cookovi se tak od svého nástupu podařilo hodnotu firmy zvýšit více než osminásobně.

Z rodiny dělníka do čela Apple

Tim Cook se narodil jako Timothy Donald Cook 1. listopadu 1960 ve městě Robertsdale v americkém státu Alabama do rodiny dělníka pracujícího v docích. V roce 1982 pak získal bakalářský titul v oboru průmyslového inženýrství na Auburn University, ve svých 28 letech dokončil magisterské studium na prestižní Dukeově univerzitě v Severní Karolíně. Už během vysokoškolských studií pracoval ve známé technologické firmě IBM, kde nakonec strávil dvanáct let.

Než v roce 1998 přišel do Apple, působil na vedoucích pozicích ve společnostech Intelligent Electronics a Compaq. Tim Cook do jablíčkové firmy nepřišel v nejlepší dobu. Boom iPodu, iPhonu a iPadu měl teprve přijít a Applu se nedařilo zrovna nejlépe. Neuvěřitelná energie a nápady Steva Jobse, který se krátce před příchodem Cooka vrátil do čela firmy, nakonec Apple zachránily. V roce 2002 se Tim Cook stal výkonným viceprezidentem pro celosvětový prodej a provoz, v roce 2007 byl povýšen na provozního ředitele.

V roce 2011 se pak Cook stává generálním ředitelem technologického giganta. Pozici zastával už v letech 2004 a 2009, když Jobs nemohl funkci vykonávat ze zdravotních důvodů. 

Díky svému dlouholetému působení v čele firmy se Tim Cook stal dolarovým miliardářem, tvrdí analýza agentury Bloomberg. Jen v minulém roce si přišel na pořádný balík peněz. Jeho základní plat byl loni 3 miliony dolarů s tím, že na bonusech vydělal dalších 7,7 milionů dolarů. Celkem si tedy přilepšil o 11,6 milionu dolarů, tedy asi 270 milionů korun.

V roce 2014 Tim Cook šokoval veřejnost. Přiznal se k tomu, že je homosexuál a na svou orientaci je patřičně hrdý. Svou orientaci údajně nikdy neskrýval, ale také se k ní nikdy veřejně nepřihlásil. „Uvědomil jsem si, že má touha po soukromí mi bránila v tom, abych učinil něco důležitějšího,“ napsal ve sloupku pro týdeník Bloomberg Businessweek, kde také vyjádřil přesvědčení, že by jeho oznámení mohlo pomoci dalším gayům.